Rozmawiają o strategii dla młodzieży

Opolska Strategia dla Młodzieży dyskutowana była przez młodzież na spotkaniu z dyrektorami departamentów urzędu marszałkowskiego. To jeden z etapów wypracowania ostatecznego dokumentu.

Młodzież i specjaliści przygotowują dokument, który obok strategii dla województwa ma stanowić plan zmian, których efektem będzie bardziej przyjazne województwo dla jego mieszkańców. W trakcie kolejnego posiedzenia Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego projekt dokumentu konsultowany był z dyrektorami departamentów urzędu marszałkowskiego. Jak mówi Maksymilian Polis – członek forum w przyszłości członkowie forum będą odwiedzać poszczególne departamenty i poznawać specyfikę ich pracy.

– To nie jest jeszcze w pełni strategia, ale zbiór założeń, pomysłów, idei i rekomendacji. Przestawiamy nasze pomysły dyrektorom. Wielu z nas nie zna charakterystyki pracy całego urzędu marszałkowskiego. Dzięki zapoznaniu się z departamentami, będzie nam łatwiej wypracowywać dalsze założenia strategii dla młodzieży i możliwości ich wdrożenia. To wpływa na kreowanie polityki młodzieżowej w województwie opolskim – mówi Maksymilian Polis. Adrianna Bochen sekretarz forum zauważa, że przed osiągnięciem pełnoletniości kiedy jeszcze nie miała Prawo Jazdy, było jej trudno poruszać się poza swoją miejscowością. – Dla mnie najważniejsza jest kwestia poprawy jakości transportu. O ile z mojej miejscowości jeździły pociągi, nie było zbyt dobrze rozbudowanej komunikacji autobusowej. Powrót po godzinie 18.00 do domu był bardzo trudny. Chciałabym, aby to się zmieniło – mówi Adrianna Bochen.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca zaznacza, że praca młodzieży jest dostrzegana w całej Polsce. – Dokument „Założenia Opolskiej Strategii dla Młodzieży” pokazywany jest innym samorządom. Nasze forum młodzieży oceniane jest jako jedne z najbardziej aktywnych w kraju. Forum to grupa ludzi, którzy doradzają zarządowi województwa opolskiego. W dokumencie mówią o tym czego od nas oczekują. Naszym zadaniem jest stworzenie atrakcyjnej dla nich przestrzeni, aby zostali tutaj po studiach, tutaj chcieli mieszkać, budować swoje firmy i pracować – zaznacza wicemarszałek.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy