Remont kościoła   i atrakcje dla turystów

Dzięki dotacji unijnej zostanie wyremontowana znacząca część elewacji kościoła parafialnego pw. Świętego Franciszka z Asyżu i Św. Piotra z Alkantary w Namysłowie. W świątyni pojawią się też nowoczesne urządzenia, zwiększające atrakcyjność turystyczną tego miejsca.

To kolejna z umów, podpisywanych przez marszałka województwa w ramach ostatniego naboru do Regionalnego Programu Operacyjnego, związanego z ochroną dziedzictwa kulturowego. Ale jednocześnie to pierwszy projekt unijny, jaki będzie realizowała namysłowska parafia.

Jej proboszcz, ks. dr Bartosz Barczyszyn, podkreśla, że dzięki parafianom udało już w kościele wiele dobrego zrobić. – A teraz, dzięki ludziom dobrej woli udało się doprowadzić do tego projektu i mamy nadzieję, że za półtora roku będziemy się cieszyć wszyscy z jego efektów – mówi ksiądz proboszcz. – Takie działanie to dla nas coś nowego, pierwszy taki duży, zewnętrzny projekt, więc tym większe wyzwanie. Uczymy się od katedry w Opolu – dodaje.

Projekt wart jest niemal 580 tysięcy złotych, a otrzymał dofinansowanie unijne w kwocie 300 tysięcy zł. Ma zostać zakończony do końca przyszłego roku.

Marszałek Andrzej Buła zwraca uwagę, że duży wkład własny to także duże wyzwanie dla całej parafii.  – A to bardzo ciekawy projekt, bo oprócz remontu elewacji, znalazło się w nim dużo elementów zwiększających atrakcyjność turystyczną tego obiektu. Autor projektu zauważył w kościele wiele ciekawych rzeczy i teraz uda się je wyeksponować – mówi marszałek. Wicemarszałek Antoni Konopka dodaje zaś, że dzięki temu kościół przystosowuje się do zmieniającej wokół rzeczywistości – bo elementami projektu są instalacje multimedialne, m.in.  multimedialna podłoga i modernizacja systemu multimedialnego w całym  kościele. Będzie też tablica tyflograficzna dla niewidomych oraz odświeżona strona internetowa.

W tym ostatnim naborze RPO, dotyczącym ochrony dziedzictwa kulturowego, udało się dofinansować jedenaście projektów, związanych z ochroną podobnych zabytków w całym regionie.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy