Opolskie Lamy – start

#Młodość, to temat przewodni tegorocznej edycji festiwalu filmowego Opolskie Lamy. Konkurs osiągnął pełnoletniość i będzie trwał dziewięć dni.

To już osiemnasta edycja Festiwalu Opolskie Lamy. Podobnie jak w zeszłych latach obok konkursu głównego zaprezentowana zostanie m.in. panorama kina światowego, polskiego, rumuńskiego. Nie zabraknie filmów dokumentalnych, seriali i tych dedykowanych dzieciom. To również spotkania z reżyserami, aktorami i wiele imprez towarzyszących. W tym roku między innymi atrakcją będzie koncert zespołu VooVoo. Pokazy festiwalowe odbędą się zarówno stacjonarnie w Opolu jak i online za pośrednictwem platformy mojekino.pl. – Hybrydowa forma festiwalu pozwoli nam przybliżyć go widzom niezależnie od miejsca w którym się znajdują – mówi Rafał Mościcki pomysłodawca i dyrektor programowy festiwalu.

Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs filmów amatorskich. Podzielony jest on na cztery kategorie: fabuła, animacja, dokument, film amatorski. – W tym roku będzie kilka niespodzianek. Udało nam się zaprosić zarówno aktorów i reżyserów. Spotkania z nimi odbywać się będą po projekcjach w ramach „Panoramy Kina Polskiego”, „Nowe Kino Romuńskie”, „Dokumentalna Odsłona Kina”. Nagrodę specjalną – naszą statuetkę lamy – otrzyma Agnieszka Holland – dodaje Rafał Mościcki. Zbigniew Kubalańca wicemarszałek województwa opolskiego cieszy się z tego święta filmowego. – Mimo pandemii udaje się kontynuować tego typu przedsięwzięcia. To możliwość obcowania z filmem ambitnym. W tym roku zmuszeni byliśmy odwołać wiele cyklicznych wydarzeń. Tym bardziej oczekujemy na to święto kina. Cykl filmów dokumentalnych odwiedzi różne miasta naszego województwa – mówi Zbigniew Kubalańca. – Przeżyjmy więc razem niesamowite historie, doświadczmy prawdziwych emocji, zerknijmy na świat przez kinowe okno i spędźmy razem kilka październikowych wieczorów. Spotkajmy się w kinie – zachęca Rafał Mościcki. Dodajmy, że festiwal będzie trwać od 1 października do 10 października.

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdziesz: http://festiwal.opolskielamy.pl/

Nasze serwisy