Obwodnica Dobrodzienia już otwarta!

Obwodnica Dobrodzienia to kolejna obwodnica na drogach wojewódzkich, budowana z funduszy unijnych przez samorząd województwa. Niemal sześć kilometrów nowej drogi wybudowano za około 70 milionów złotych.

Marszałek Andrzej Buła podczas otwarcia obwodnicy cieszył się, że to bardzo ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców, ale i dla całego regionu. – Obwodnica ma bardzo dobrą lokalizację, bo stwarza możliwości rozwojowe dla Dobrodzienia, daje możliwości inwestowania, jest w pobliżu już istniejących firm – mówił.

Wykonawcą był sprawdzony już przy wielu inwestycjach na drogach wojewódzkich DROG-BUD  z Częstochowy.  Tomasz Kędzior, szef  firmy mówi, że praca przy tej obwodnicy była dość przyjemna. – W większości była to praca w dziewiczym terenie, budowa drogi po nowym śladzie, wiec nie było utrudnień w ruchu. Najtrudniejsze były dwa ronda, budowane przy skrzyżowaniu z drogą krajową.

– Natężenie ruchu przekraczające 7 tys. pojazdów na dobę plasuje drogę nr 901 w czołówce najbardziej obciążonych ruchem ciężkim dróg w regionie – przypomina Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

A marszałek Andrzej Buła mówi, że zakończenie prac przy budowie obwodnicy Dobrodzienia to jednocześnie zakończenie programu budowy obwodnic w unijnej perspektywie lat 2014-2020. Jego efektem są trzy inwestycje:  wybudowana w latach 2016-2017 obwodnica Czarnowąsów za kwotę około 120 mln zł;  zakończona w 2019 roku sześciokilometrowa obwodnica Malni i Choruli, wybudowana w technologii betonowej za około  43 mln zł oraz ta,  budowana w latach 2018-2020 obwodnica Dobrodzienia.

– Warto przypomnieć, że od  2014 roku zrealizowaliśmy w regionie 110 zadań inwestycyjnych na sieci dróg wojewódzkich za kwotę niemal 755 milionów złotych, poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zwiększających komfort ich użytkowników. To wielki sukces Zarządu Dróg Wojewódzkich, bo dał radę „przerobić” tak duże pieniądze. A warto podziękować też wykonawcom, bo w tych latach mieliśmy szczęście do dobrych firm, które dobrze wywiązywały się z powierzanych im zadań – podkreśla marszałek.

Nowa obwodnica Dobrodzienia to m.in.  dwa duże ronda turbinowe przy skrzyżowaniu z  DK46, prawie dwukilometrowy ciąg pieszo-rowerowy, dwie zatoki autobusowe i stanowisko do ważenia pojazdów.  Wybudowane zostały nowe drogi dojazdowe, a także  przejazd gospodarczy pod obwodnicą, są także ekrany akustyczne o wysokości 4m – łącznie 1 600 m2.

W najszerszych miejscach droga wraz z wybudowanymi nowymi bocznymi drogami transportu rolnego i rowami osiąga szerokość 100 metrów, wykorzystano do jej budowy 115 tys. m2 masy bitumicznej, co odpowiada powierzchni  16 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Nasze serwisy