Nowy projekt kluczborskiego muzeum, więcej pieniędzy dla szpitala

Marszałek  województwa Andrzej Buła podpisał kolejne umowy na realizację projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze otrzyma Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, na większe dofinansowanie swojego projektu może liczyć także kluczborski szpital.

Niemal 650 tysięcy złotych wart jest projekt kluczborskiego muzeum. W ramach tej kwoty 300 tysięcy złotych placówka otrzyma z funduszy unijnych. projekt przewiduje prace remontowe w budynku muzeum. Zaplanowano m.in. wymianę dachu, dostosowanie ekspozycji do potrzeb osób niepełnosprawnych (niewidomych i słabowidzących). Będą także nowe tablice informacyjne i dodatkowe oświetlenie w salach ekspozycyjnych muzeum.

– Ostatni nabór w ramach dziedzictwa kulturowego cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszych samorządów. Zdecydowaliśmy, że będziemy przekazywać dofinansowanie do 300 tysięcy złotych na każdy projekt – mówi marszałek Andrzej Buła dodając, że zapotrzebowanie na pieniądze w tej sferze jest zarówno w kościołach, jak i domach kultury czy muzeach.

– Cieszymy się z remontu dachu. Muzeum to budynek zabytkowy, więc musimy dostosować się do wielu wytycznych. Mamy w ramach tego projektu przewidziane również tzw. działania miękkie, które zwiększą atrakcyjność naszej placówki – tłumaczy Izabela Gomułkiewicz kustosz w Muzeum im. Jana Dzierżona.

Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku otrzyma większe dofinansowanie do projektu, realizowanego przez Powiat Kluczborski i Oleski wraz z samorządem Kluczborka. Dziś marszałkowie  Andrzej Buła i Szymon Ogłaza podpisali aneks do umowy, który zwiększa dofinansowanie unijne projektu pn. „Elektroniczne usługi publiczne – e-administracja dla gminy Kluczbork, powiatu kluczborskiego i powiatu oleskiego”.

– Mówiąc o inwestowaniu w służbę zdrowia najczęściej mówimy o procedurach medycznych, zakupie sprzętu, który służy tym zabiegom. W tym roku epidemia pokazała nam,  jak bardzo potrzebne są technologie pomocne komunikacji między szpitalem a pacjentem. Szczególnie te ostatnie miesiące zmusiły nas do nauczenia się zdalnej komunikacji. Niezależnie od pandemii, te technologie wejdą już na stałe – mówi Szymon Ogłaza.

Prezes szpitala w Kluczborku Marcin Kisilica zaznacza, że system był od dawna wyczekiwany w szpitalu. – Szpital zyskuje milion złotych na informatyzację. To oznacza dla pacjenta możliwość korzystania z e-recept, e-rejestracji. To również zmienia wewnętrzny sposób obsługiwania dokumentacji,  pozwoli m.in. lekarzom natychmiast mieć wgląd np. w wyniki badań, ale nie tylko – dodaje prezes.

Jak zauważa starosta kluczborski Mirosław Birecki, są to kolejne pieniądze dla szpitala. – W tym roku w ramach przeciwdziałania COVID-19 otrzymaliśmy już  800 tysięcy złotych, jednocześnie czekamy na zakup sprzętu za 3 miliony 600 tysięcy złotych, które również otrzymaliśmy od urzędu marszałkowskiego. W naszym szpitalu w ostatnim czasie dzieje się bardzo wiele. Przed nami budowa łącznika, na który – mam nadzieję – również otrzymamy dofinansowanie – tłumaczy Mirosław Birecki.

Projekt, którego całkowita wartość wynosi ponad 3 miliony 274 tysiące zł, otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad  2,5 miliona zł. Z tej kwoty ponad 1 milion złotych przeznaczony jest dla kluczborskiego szpitala. Dzięki tym pieniądzom w placówce wdrażane są e-usługi –  platforma e-usług obejmie m.in. kolejki oczekujących, rejestrację w poradniach, aptekę. Będą e-powiadomienia, e-wyniki, e-recepta, telekonsultacje, elektroniczna dokumentacja medyczna.

Nasze serwisy