W Niemodlinie będzie lepsze powietrze

85 pieców zostanie wymienionych na bardziej ekologiczne w prywatnych mieszkaniach mieszkańców gminy Niemodlin. To pierwszy tak ważny projekt, realizowany w gminie w ramach RPO, wpływający znacząco na ekologię.

Ponad 1 milion 500 tysięcy złotych zostanie wydanych na poprawę powietrza w gminie Niemodlin. Lista osób, które zakwalifikowały się do projektu jest już zamknięta, ale zainteresowanie jest tak duże, że powstała dodatkowa grupa oczekujących na te inwestycje mieszkańców. Jak mówi burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz, gmina zyskuje bardzo dużo. – Nasi mieszkańcy trzymają pieniądze na wymianę pieców. To wpłynie na poprawę powietrza. To są pierwsze nasze działania skierowane do mieszkańców. Wcześniej takie piece wymieniliśmy w obiektach użyteczności publicznej. Od jutra zaczynamy podpisywanie umów – dodaje Dorota Koncewicz. Zaznacza, że dofinansowanie wyniesie 37 %, dodatkowo gmina pokryje koszty audytów.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka podkreśla, że obecnie w regionie realizowanych jest wiele programów poprawiających jakość powietrza. – Jako samorząd regionu działamy kompleksowo w sferze gospodarki odpadami, wodno-ściekowej i ochrony powietrza. To ostatnie działanie jest bardzo ważne. W tej dziedzinie mamy wiele sukcesów, a przykładem jest podpisanie kolejnych umów związanych z wymianą kopciuchów. Jest to bardzo istotne, aby wesprzeć mieszkańców i pomóc im finansowo w wymianie źródeł energii – podkreśla Antoni Konopka.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy