W Ładzy już po przebudowie

Właśnie oddano do użytku kolejny przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 454. Tym razem całkowicie przebudowano ponad dwa i pół kilometra drogi w Ładzy – wymieniono całą konstrukcję drogi i zastosowano rozwiązania przyjazne dla mieszkańców.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że droga wojewódzka 454 to droga priorytetowa w inwestycjach zarządu województwa. – Remont i przebudowa tej drogi towarzyszą mi cały czas podczas mojej pracy marszałka. Jedną z pierwszych oddawanych przeze mnie do użytku inwestycji była przebudowa odcinka 454 w Kup, potem były kolejne – mówi marszałek i podkreśla, że zarząd województwa, prowadząc prace na drogach,  cały czas inwestuje w dobrą jakość – zarówno dla użytkowników dróg, jak i w zmianę całej przestrzeni.  – Podkreślić trzeba to, że bez funduszy europejskich nie bylibyśmy w stanie tyle inwestować. To ponad 600 milionów zł w tej perspektywie finansowej. Nigdy nie było tak ogromnych pieniędzy zainwestowanych w infrastrukturę drogową – dodaje Andrzej Buła.

Inwestycja w Ładzy, realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, kosztowała około 13,3 miliona złotych. Unijne dofinansowanie wyniosło 11 milionów 300 tysięcy złotych. Budowę, która trwała około dziesięciu miesięcy, prowadziła firma Larix z Lublińca.

Zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Mirosław Sokołowski podkreśla, że ta przebudowa została zrealizowana bardzo szybko, dzięki temu, że udało się wyłączyć na tej drodze ruch ciężarowy.  – To pozwoliło prowadzić prace jednocześnie na kilku odcinkach i dzięki temu udało się zakończyć kilka tygodni przed terminem. I w tej chwili już  kontynuujemy przebudowę drogi 454, tym razem w Biestrzykowicach – dodaje.

Teraz oddano do użytku całkowicie przebudowany odcinek drogi o długości 2,6 km, jest także nowa ścieżka pieszo-rowerowa na odcinku 1,4 km. Ta przebudowa to również pięć nowych przepustów, dwie zatoki autobusowe i trzy wysepki spowalniające ruch, to także niemal 40 zjazdów na posesje prywatne. Przebudowano skrzyżowanie drogi 454 w Ładzy z drogą powiatową do Popielowa, jest chodnik w obrębie zatoki autobusowej, powstały nowe przejścia dla pieszych, oczka odblaskowe i płyty integracyjne na tych przejściach i zatokach autobusowych. Przebudowano również sieci telekomunikacyjne i kanalizację deszczową, jest nowe oświetlenie drogowe.

Prezes stowarzyszenia Odnowa Wsi Ładza Zbigniew Figas mówi, że to niezwykle ważna inwestycja dla mieszkańców miejscowości. – W miejscu, w którym stoimy, było kilka bardzo poważnych wypadków, dlatego mieszkańcy bardzo chcieli tej przebudowy. Mamy nadzieję, że ta inwestycja uniemożliwi niefrasobliwość kierowców, jaką tutaj czasem obserwowaliśmy – mówi.

Wójt gminy Pokój Barbara Zając mówi o jeszcze jednym aspekcie tej inwestycji. – I ten odcinek, i wszystkie inwestycje Zarządu Dróg Wojewódzkich na naszym terenie  bardzo pięknie wpisują się w plan rewitalizacji parku w Pokoju, która już się rozpoczęła, no i w plany przywrócenia statusu uzdrowiska – podkreśla.

 

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 454 w Ładzy jest kontynuacją kompleksowej modernizacji drogi relacji Opole – Namysłów . Dotychczas przebudowano między innymi odcinki w Kup,  Krzywej Górze, Pokoju, Jastrzębiu, powstała nowa obwodnica Czarnowąsów.  Trwają prace budowlane na odcinkach  przez Pokój, w Biestrzykowicach oraz na odcinku Dobrzeń Wielki – Kup, gdzie wymieniana jest  nawierzchnia.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy