Każdy przedszkolak chce być bohaterem

Jak udzielić pierwszej pomocy, sprawdzić czy ktoś stracił przytomność oraz prawidłowo zadzwonić na numer ratunkowy – tego uczą strażacy, ratownicy oraz policjanci przedszkolaków z powiatu nyskiego. W Niwnicy zainaugurowano akcję „Przedszkolak ratuje”.

 

Najmłodsi mieszkańcy powiatu nyskiego nauczą się udzielania pierwszej pomocy. Poprzez zabawę poznają, jak sprawdzić czy poszkodowany stracił przytomność i jak prawidłowo wezwać pomoc. Pierwsze spotkanie przedszkolaków z ratownikami medycznymi, strażakami i policjantami odbyło się w Niwnicy. Akcji przyglądał się patron honorowy wydarzenia, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

 

Zapamiętaj 112

Duży fantom, a dla dzieci pluszowe zabawki. Tak wygląda pierwsza lekcja resuscytacji, czyli prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. – Dla nas priorytetem jest nauczenie dzieci, na jaki numer mają zadzwonić i jakich pytań powinny się spodziewać. Od tego zależy, czy ratownicy szybko przyjadą do poszkodowanego. Nie chcemy od dziecka wymagać szczegółów, ale żeby powiedziało, w jakim mieście i przy jakiej ulicy jest mieszkanie, w którym się znajduje. Wtedy ratownik zadysponuje odpowiednie służby. Uczymy też udzielania pierwszej pomocy. Odpowiednia postawa przedszkolaka może uratować życie – mówi młodszy kapitan Dariusz Pryga, zastępca dowódcy JRG w Nysie.

W trakcie zajęć policjantki uczyły, jak prawidłowo poinformować o tym, co stało się najbliższemu. – Dzieci są bardzo chłonne wiedzy. Każde z nich chciałoby zostać bohaterem i uratować życie. Uczymy, jak skontaktować się z nami. Dzieci uczą się numeru alarmowego i tego, jak się zachować w chwili zagrożenia życia – mówi policjantka ds. nieletnich sierżant Joanna Hałajewska.

 

Prostym językiem o ratowaniu życia

Marszałek Andrzej Buła przypomina, że na początku tego roku szkolnego ruszył projekt „Dwa zamiast cztery – Opolskie na rowery”, kontynuowany jest program „Bezpieczny Senior”. – Nasze bezpieczeństwo i zdrowie są bardzo ważne. Stawiamy na bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych, docieramy również do seniorów i przekazujemy im elementy odblaskowe. A teraz kolejna grupa została objęta naszymi programami. Ten ważny projekt związany jest z atrakcyjną edukacją. Dla dzieci to jest zabawa, dla nas odpowiedzialność za to, że przekazujemy bardzo ważne informacje. To jest przykład partnerstwa edukacyjnego, po to, żeby czuć się bezpiecznie – dodaje Andrzej Buła.

Akcja na początku dotrze do 1700 przedszkolaków z całego powiatu nyskiego. – Jest to projekt pilotażowy. Już na początku przyszłego roku chcemy w niego zaangażować inne samorządy – dodaje Andrzej Buła.

Lekarz Rajmund Miller zaznacza, że akcja jest bardzo ważna, a o jej efektach usłyszymy wiele razy. – Mamy wiele przykładów pokazujących, że wiedza przekazana dzieciom pozwoliła uratować życie wielu osobom – mówi.

W program „Przedszkolak ratuje” zaangażowane są: Komenda Powiatowa Policji w Nysie, Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu filia w Nysie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Powiatowa Straż Pożarna w Nysie oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy