Stawiamy na przyrodę

Prawie 5 milionów złotych zostanie wykorzystane przez gminy Nysę, Głuchołazy i Prudnik oraz powiat prudnicki na poprawę bioróżnorodności. To oznacza upiększenie parków, zagospodarowanie terenów zielonych czy cmentarza w Prudniku.

Dzięki unijnym pieniądzom przekazanym przez marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę w Nysie zostanie opracowany program ochrony bioróżnorodności dla obszaru Parku Miejskiego w Nysie i w Białej Nyskiej. Przygotowane zostaną tereny do prowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych przed Urzędem Miejskim w Nysie i w parku w Białej Nyskiej. – Stawiamy na przyrodę – mówił przy podpisaniu umowy burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. – To jest projekt partnerski, samej Nysie przypadnie ponad 1 milion 200 tysięcy złotych. Powstaną wiaty, pomosty widokowe, ścieżki edukacyjne, tablice i wydane zostaną publikacje. Zmieni się park w Białej Nyskiej, a przy forcie wodnym w Nysie będą dodatkowe trasy turystyczne – dodawał Kordian Kolbiarz.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zauważa, że włodarze miast potrafią wykorzystać fundusze europejskie. – Taka umowa to jest dowód dobrej współpracy między samorządowcami. W tym wypadku projekt wart prawie 5 milionów złotych zwiększa naszą atrakcyjność. Ważna jest też edukacja. Staramy się na przyrodę patrzeć z różnej perspektywy. Mieszkańcy doceniają to, że modernizujemy miejsca, która są wartością turystyczną – zaznacza Andrzej Buła.

Zastępca burmistrza Głuchołaz cieszy się, że część parkowa miasta zyskuje coraz bardziej na atrakcyjności. – Na naszych terenach w ostatnich latach wydarzyło się dużo pozytywnych rzeczy, ale walczymy też ze szkodnikami, które dziesiątkują drzewa w na Górze Chrobrego. Dlatego ważne są dla nas nasadzenia nowych drzew. Nasz projekt wart jest 400 tysięcy złotych, pozwoli on na ciągłość dbałości przyrodniczej – mówi wiceburmistrz Roman Sambor.

 

Wspólny projekt samorządów przewiduje m.in. opracowanie programów ochrony bioróżnorodności dla obszaru Parku Miejskiego w Nysie i w Białej Nyskiej, lasu komunalnego w Głuchołazach, Parku Miejskiego i Cmentarza Komunalnego w Prudniku oraz parkach przy szpitalu w Prudniku i Zespole Szkół w Głogówku.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy