Minęło 100 lat od II Powstania Śląskiego

W Kamieniu Śląskim 22 sierpnia uroczyście obchodzono setną rocznicę II Powstania Śląskiego. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Obchody rozpoczęło złożenie kwiatów na zbiorowej mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu – spoczywają tam polegli powstańcy z I Batalionu Toszeckiego. Po mszy świętej w intencji powstańców uroczyście odsłonięto na budynku miejscowej PSP im. Powstańców Śląskich tablicę pamiątkową w hołdzie majorowi Sewerynowi Jędrysikowi. Jak przypomina dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Joanna Ojdana, Seweryn Jędrysik urodził się właśnie w Kamieniu Śląskim, w rodzinie o silnych, polskich tradycjach. – Był bohaterem, walczącym o polskość, właśnie w powstaniach śląskich, ale był także uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego – mówi. Seweryn Jędrysik walczył również we wrześniu 1939 roku, zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.

 

Tablicę pamiątkową, poświęconą temu bohaterowi,  na budynku szkoły odsłonił wraz z gośćmi obchodów rocznicowych Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. Przemawiając podczas uroczystości przypominał, że II Powstanie Śląskie, choć zaledwie kilkudniowe, osiągnęło swój cel. – Jednoznacznie potwierdziło wolę Ślązaków do bycia częścią odradzającej się Polski, tym bardziej, że po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej Polska jawiła się  jako kraj pewny i silny. Demonstracyjny przemarsz powstańców był też jednoznacznym sygnałem dla międzynarodowej społeczności, że polscy Ślązacy nie będą bierni i nie zgodzą się na podejmowanie decyzji o przynależności państwowej Śląska ponad ich głowami – mówił.

Dodawał także, że pamięć powstaniach śląskich to nasz obowiązek. – Zasługują na naszą uwagę nie tylko ze względu na swoją historyczną rolę w dziejach Śląska, ale także wartości, które przyświecały bohaterskim powstańcom i ich dowódcom. Te wartości, a pośród nich szczególnie : przywiązanie do wolności, sprawiedliwości i pełnej podmiotowości oraz swobody bycia sobą u siebie, przeniesione do teraźniejszości przez kolejne pokolenia, głównie w rodzinach, kształtują nas  i nadal są częścią naszej tożsamości – mówił podczas uroczystości Szymon Ogłaza.

 

Obchody stulecia II Powstania Śląskiego współorganizowali  Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu, Instytut Śląski w Opolu oraz  burmistrz Gogolina.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy