Koniec przebudowy drogi w Kórnicy

Dnia 12 sierpnia otwarto po przebudowie odcinek drogi wojewódzkiej nr 416 wraz z mostem w Kórnicy. Inwestycja była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – kosztowała około 4,5 miliona złotych, a unijne dofinansowanie wyniosło 3,83 miliona złotych.

Umowa na przebudowę tej drogi została podpisana w styczniu tego roku i przewidywała oddanie drogi do użytku w listopadzie, jednak wykonujący przebudowę LARIX z Lublińca uporał się z robotami wcześniej. Tomasz Wacławik z firmy LARIX mówi, że remont trwał pięć miesięcy. – Skończyliśmy prace z końcem lipca. A prace zakładały kompleksową przebudowę. Remontowaliśmy obiekt mostowy, który wymagał natychmiastowej przebudowy. Dodatkowo wykonaliśmy chodniki, skrzyżowania, nie brakowało również prac niewidocznych, czyli w ziemi – opowiada.

W ramach inwestycji na odcinku ¾ kilometra rozebrano starą konstrukcję drogi i wybudowano nową, zbudowano chodnik, są dwie zatoczki autobusowe, nowe zjazdy i przebudowane skrzyżowania z drogami podporządkowanymi. Są także nowe elementy zwiększające bezpieczeństwo ruchu – wysepki spowalniające ruch, punktowe elementy odblaskowe, płyty integracyjne, bariery energochłonne. Jednak najważniejszym zadaniem w Kórnicy było zburzenie  starego mostu w ciągu tej drogi, który był już w bardzo złym stanie technicznym i wybudowanie nowej przeprawy mostowej.

Sołtys Kórnicy Michał Hulin podkreśla, że droga była w fatalnym stanie. – Teraz jest bardzo dobrze. W naszej miejscowości mamy nową nawierzchnię, teraz czekamy na wymianę asfaltu poza naszą miejscowością. Moim zdaniem najgorszy stan jest między Kórnicą a Ściborowicami. W ramach remontu odnowiliśmy też centrum miejscowości, już z samej tylko inicjatywy mieszkańców obok głównego skrzyżowania powstał ogród miejski. Inwestycja przewidywała też budowę dróg dojazdowych do drogi dla rowerów, z czego bardzo się cieszymy – dodaje.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza opowiada, że mimo, iż to niewielki odcinek drogi wojewódzkiej, to zakres prac był bardzo szeroki. – Koszt prac wyniósł 4,5 mln złotych i to przebudowa przepustu drogowego wpłynęła na tę kwotę. Droga znacząco poprawi bezpieczeństwo w tej części naszego województwa. Inwestycja w Kórnicy jest kolejną, która ma poprawić komunikację pomiędzy autostradą A4 a powiatem głubczyckim i granicą z Czechami  – dodaje wicemarszałek regionu.

To już kolejny odcinek DW 416, który został całkowicie wyremontowany. Obecnie trwa jeszcze przebudowa tej drogi na odcinku Szonów – Głogówek.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy