W Naroku już po przebudowie

Od jesieni ubiegłego roku trwała rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 459 w Naroku w gminie Dąbrowa. Inwestycja została zrealizowana dzięki funduszom unijnym. W sumie kosztowała ponad 10 milionów 781 tysięcy złotych z czego 400 tysięcy złotych dołożyła gmina.

W piątek 17 lipca bardzo uroczyście otwarto drogę po rozbudowie. Jak podkreśla Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa, ta przebudowa to efekt starań zarządu województwa poprawy stanu dróg nie tylko na głównych szlakach komunikacyjnych, ale także w miejscowościach o dużym znaczeniu lokalnym.  – Mieszkańcy czekali na tę inwestycję bardzo długo. Czekali na remont drogi, a my tak naprawdę wybudowaliśmy ją na nowo – mówi. Ta przebudowa uwzględniała uwagi mieszkańców, wnioski i rozwiązania mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa oraz komfortu życia. Efektem nie bez znaczenia  jest również widoczna poprawa estetyki miejscowości oraz zwiększenie drożności i płynności ruchu.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk informuje, że przebudowane zostały dwa kilometry drogi. – Powstało  także 1,7 kilometra chodnika, są cztery doświetlone przejścia dla pieszych, cztery przebudowane skrzyżowania, trzy zatoki autobusowe – wymienia.

Inwestycja obejmowała prace na drodze wojewódzkiej (2km)  i gminnej (0,21 km). Na wojewódzkiej wymieniono warstwy konstrukcyjne,  poszerzono jezdnię, są nowe zjazdy indywidualne i publiczne. Odtworzone zostały rowy odwadniające, wybudowana kanalizacja deszczowa i zbiornik infiltracyjno-odparowujący, zamontowano przepompownie ścieków.  Na drodze gminnej wymieniono warstwę konstrukcyjną wraz z nawierzchnią, powstał nowy parking, zjazdy indywidualne oraz kanalizacja deszczowa.

Gmina dołożyła do tej przebudowy 400 tysięcy złotych, co jest niemałym – jak na tak małą gminę – wkładem finansowanym. Wójt gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska-Jarek podkreśla, że gmina nigdy nie miała tak ogromnej inwestycji na swoim terenie. – Tyle milionów złotych to jest naprawdę ogromna kwota. Nigdy nie sięgnęliśmy takich pieniędzy – mówi pani wójt. Podkreśla także, że dzięki tej przebudowie zmienił się również charakter całej wsi, ogromnie zyskał wizerunek miejscowości. Nic więc dziwnego, że władze gminy przygotowały bardzo uroczyste  otwarcie  – był nawet tort z wizerunkiem nowej drogi.

 

VR

Nasze serwisy