W gminie Kluczbork wymienią stare piece

Prawie 1 milion złotych otrzyma gmina Kluczbork na likwidację indywidualnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła – czyli po prostu przestarzałych pieców, eksploatowanych jeszcze przez mieszkańców. To dofinansowanie unijne projektu, którego całkowita wartość wynosi 2 926 750 złotych.

Marszałek Andrzej Buła podpisał dziś w tej sprawie umowę z burmistrzem Kluczborka. – Gmina Kluczbork jest liderem w naszej drugiej edycji programu wymiany kotłów – mówi marszałek Andrzej Buła. Spośród 12 gmin, które te pieniądze pozyskały, chce jak najszybciej ten projekt zrealizować. Mam nadzieję, że to będzie dobry przykład dla kolejnych samorządów – dodaje Andrzej Buła przypominając, że w RPO jest jeszcze na ten cel około 42 milionów złotych, a kolejny nabór zostanie ogłoszony zapewne wczesną jesienią.

– Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli dofinansować wymianę starych pieców w 80 nieruchomościach, a ponad 40 nieruchomości w gminie chcemy przyłączyć do sieci gazowej i ciepłowniczej. Zamierzamy także zakupić system monitorowania powietrza, co jest równie ważne – mówi burmistrz Jarosław Kielar. Burmistrz podkreśla, że dzięki unijnej pomocy dofinansowanie wymiany pieców, jaką gmina prowadzi od kilku lat, będzie większe. – Do tej pory dofinansowywaliśmy to kwota 2000, a później 3000 zł, teraz dojdzie kolejne 34% kosztów takiej wymiany pieca. Autorzy projektu szacują, że realizacja tych zamierzeń pozwoli na roczny spadek emisji pyłu zawieszonego PM10 o 5,72 Mg.

 

Warto wspomnieć, że gmina Kluczbork wraz ze swoimi jednostkami realizowała do tej pory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego sześć projektów o łącznej wartości ponad 38 milionów złotych, które zostały dofinansowane z funduszy unijnych kwotą  niemal 20,5 miliona złotych. Dzięki unijnej pomocy m.in. zrewitalizowano w Kluczborku teren po byłej fabryce Fampra. Jak przypomina burmistrz, Fampra upadła kilkanaście lat temu i wcześniej udało się odrestaurować kino. – Teraz na terenie fabryki i w starych halach tworzymy duży kompleks – obok atrakcji kulturalnych w kinie, teraz będą sportowe w hali i rekreacyjne na placach zabaw. Hale fabryczne dostaną nowe życie, a potrzebujący będą tam mogli spędzać czas – mówi Jarosław Kielar. Kluczbork otrzymał także m.in. pieniądze unijne na dokończenie obwodnicy miasta, od ronda na drodze powiatowej DP 1321 O do ronda na DK 42 w Kluczborku.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy