Spotkanie Porozumienia Czterostronnego

W dniu, kiedy granice Unii Europejskiej zostały ponownie otwarte, a jej mieszkańcy mogą odwiedzać się nawzajem, odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Czterostronnego. Mimo, że granice w tym wypadku przekroczone zostały jedynie wirtualnie, to cztery regiony partnerskie symbolicznie podały sobie ręce i podkreśliły chęć dalszej współpracy.

Marszałek Andrzej Buła przekazał partnerom informacje na temat aktualnej sytuacji związanej w zachorowaniami na COVID-19 w naszym regionie. Z dużym zainteresowaniem regionów partnerskich spotkały się inicjatywy realizowane w województwie opolskim pod wspólnym hasłem #opolskiesiewspiera – działania samorządu województwa w czterech obszarach: ochrony zdrowia, przedsiębiorczości, bezpieczeństwa społecznego i edukacji na kwotę ponad 315 milionów złotych.

Strona niemiecka podkreślała konieczność zachowania podstawowych zasad dystansu społecznego, by nie dopuścić do wybuchu drugiej fali zakażeń, z kolei Francuzi ubolewali nad faktem ogromnych strat gospodarczych – nie tylko w branży turystycznej i gastronomii, ale także w rolnictwie i winogrodnictwie. Regiony podkreśliły chęć wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń w tym zakresie. Strona czeska jest na etapie zażegnania zagrożenia epidemiologicznego i najszybciej z partnerów deklaruje powrót do stanu sprzed epidemii. Na chwilę obecną przedstawiciele regionów zdecydowali jednak pozostać przy współpracy zdalnej i realizować wspólne projekty za pomocą nowych technologii.

Porozumienie Czterostronne zawarte zostało 21 maja 2003 roku w Moguncji, a jego inicjatorem był niemiecki Kraj Związkowy Nadrenia-Palatynat. Porozumienie 4 regionów – obok województwa opolskiego i Nadrenii-Palatynatu także Kraju Środkowoczeskiego i francuskiej Burgundii – Franche-Comté, to pionierska inicjatywa współpracy wielostronnej, której celem jest międzynarodowa współpraca w wielu dziedzinach i wymiana doświadczeń.

JLN-DZP

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy