Uczelnie dwóch województw chcą współpracować

Uczelnie zawodowe z Dolnego Śląskiego chcą współpracować z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Chodzi o dydaktykę, naukę, przedsięwzięcia dotyczące kultury i sportu.

Patronami podpisanego porozumienia w Jeleniej Górze są marszałkowie obydwu województw.  Od teraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, będzie ściśle współpracować z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Legnicy, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałbrzychu i Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą w Jeleniej Górze. To właśnie w tej ostatniej przedstawiciele wszystkich uczelni podpisali porozumienie, pod którym podpisał się również marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

– Liczę na wymianę doświadczeń. Każda zawodowa szkoła wyższa ma inne spojrzenie, inną specyfikę kształcenia  w swoim mieście. Ważne, gdy rektorzy potrafią wymienić się doświadczeniami, związanymi np. z tym, czego potrzebują studenci. Dla mnie ważne jest również to, aby realizując zadania w dziedzinie edukacji, realizować je, odpowiadając na potrzeby mieszkańców. Dzięki temu będzie ona atrakcyjna. Nie da się tworzyć oferty bez rozmów z przedsiębiorcami i administracją publiczną, bez zapytania ich, jakich chcieliby mieć za dwa, trzy lata pracowników – mówi marszałek. Dodaje przy tym, że bardzo ceni sobie Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie. – To ośrodek wielowymiarowy, ważny dla powiatu nyskiego, brzeskiego, głubczyckiego i ościennego województwa dolnośląskiego. Władze uczelni bardzo dobrze korzystają z funduszy unijnych. Dzięki temu siła i pozycja uczelni wciąż rośnie. Cieszę się, że propozycja dotycząca współpracy wypływa ze strony samych prowadzących uczelnie – dodaje Andrzej Buła.

Profesor Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie dodaje, że porozumienie jest potrzebne i ważne szczególnie dla niewielkich uczelni. –  Kiedy występujemy samodzielnie, nie mamy takiej siły przebicia, jak duże ośrodki akademickie. Teraz jako pięć podmiotów będziemy sporą siłą, choćby w rozmowach z najważniejszymi uczelniami wrocławskimi – dodaje rektor, zaznaczając, że współpraca będzie dotyczyła wszystkich obszarów, również tych poza dydaktyką. To m.in. badania naukowe, inicjatywy sportowe, wydarzenia związane ze sferą kultury.

 

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy