Poznamy historię mniejszości niemieckiej

Centrum Dokumentacyjno – Wystawiennicze Niemców w Polsce powstanie w Opolu. Będzie to miejsce prezentacji losów mniejszości niemieckiej po 1945 roku na terenie całego kraju.

Rozpoczęły się prace remontowe kamienicy przy ulicy Szpitalnej 11 w Opolu. We wnętrzach budynku mają znaleźć się m.in. ultranowoczesne wystawy. Miejsce to będzie spełniać trzy podstawowe funkcje: wystawienniczą, dokumentacyjno–informacyjną oraz edukacyjno-kulturalną. Przewodniczący sejmiku województwa opolskiego Rafał Bartek podkreśla, że głównie chodzi o edukację. – To jest główny cel, jaki sobie stawiamy. To centrum wydaje się oczywiste, ale zarazem wyjątkowe. Chcemy pokazać to, co za nami, również obejmując trudny czas w relacjach polsko-niemieckich. Chcielibyśmy, aby ta historia również inspirowała kolejne pokolenia – dodaje Rafał Bartek.

Rozmowy na temat przygotowania centrum trwały od wielu lat, a deklaracja o stworzeniu takiego miejsca zrodziła się przy tzw. „polsko-niemieckim okrągłym stole”. Samorząd województwa opolskiego będzie finansował bieżące działanie tej instytucji. Będzie ono funkcjonowało w ramach struktur Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu.

W poniedziałek 23 czerwca podpisano list intencyjny, który jest przejawem woli dwóch stron co do realizacji projektu. Strony – czyli Województwo Opolskie i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce – deklarują w nim współpracę oraz zaangażowanie własnych środków budżetowych, a także podjęcie działań w celu pozyskania nakładów zewnętrznych. Przewodniczący związku Bernard Gaida cieszy się z finału wieloletnich starań. – To jest efekt naszych prac, po to aby pokazać prezentacje o mniejszości niemieckiej. Jest to postulat „okrągłego stołu”. Ta możliwość powstała w porozumieniu z władzami samorządu województwa opolskiego. Będziemy wspólnie realizować to dzieło. Oprócz wystaw będą tutaj prowadzone również działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tutaj też będą organizowane spotkania i konferencje – zaznacza Bernard Gajda.

Otwarcie centrum zaplanowano na połowę 2021 roku. Remont i przebudowę sfinansuje niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy