Olesno ma nowoczesne centrum przesiadkowe

Centrum przesiadkowe w Oleśnie zostało otwarte dla podróżujących. To nie tylko komfort dla nich, ale również dla samych przewoźników, którzy chwalą sobie udogodnienia, z jakich mogą korzystać.

Elektroniczne rozkłady jazdy, nowoczesny plac manewrowy, parking, a także miejsca oczekiwania dla pasażera. Tak wygląda centrum przesiadkowe w Oleśnie, które sąsiaduje z peronami i stacją kolejową. Te zresztą z początkiem przyszłego roku również będą remontowane.

Jak mówi marszałek województwa Andrzej Buła, fundusze na centrum pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z tzw. niskiej emisji – czyli dbałości o poprawę i ochronę środowiska. – To są inwestycje, które bezpośrednio przekładają się na komfort życia mieszkańców. To, co robimy w urzędzie marszałkowskim i to, jak wydajemy unijne pieniądze, robimy dla mieszkańców. W ramach niskiej emisji to m.in. ścieżki rowerowe, remonty dróg i budynków użyteczności publicznej. Cały projekt gminy Olesno, wart 5 milionów złotych, otrzymał dofinansowanie unijne na poziomie 85 procent – podkreśla marszałek. W jego ramach tylko w samej gminie Olesno zbudowano ścieżkę rowerową z Grodziska do Łomnicy, zmodernizowano skrzyżowanie na ulicy Wygodzkiej. Powiat Oleski zrealizował pięć inwestycji drogowych.

Z otwarcia centrum zadowolenia nie ukrywa burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, który podkreśla bardzo duże znaczenie dotacji unijnej przekazanej przez marszałka województwa. – To jest kolejna część miasta, która została przywrócona mieszkańcom. Udało się to przygotować w nowoczesny sposób. Obok jest wypożyczalnia rowerów. Postawiliśmy również na elektrooszczędność. Ciekawostką jest też infokiosk, w którym będzie można znaleźć informacje o gminie, jak i przewoźnikach. Jest to transakcja wiązana. Zainwestowaliśmy tylko 300 tysięcy złotych, a sam remont wart jest 2 miliony złotych. Ta inwestycja przyczyniła się do decyzji o przyszłorocznym remoncie budynku dworca – zaznacza Sylwester Lewicki.

Z budowy centrum cieszą się również właściciele firm przewozowych. Łukasz Jeziorowski podkreśla, że teraz jest o wiele bezpieczniej. – Pamiętamy wiatę przystankową, obok której stały nasze autobusy, teraz mamy nowoczesny plac manewrowy, komfort jest dla podróżujących i dla nas. Mamy tutaj porządek, potencjalny pasażer ma również dostęp do wirtualnego rozkładu jazdy. Jednym kliknięciem można wyszukać wszystkie połączenia. Jako przewoźnicy mamy również udogodnienia dla siebie – zaznacza Łukasz Jeziorowski.

Tadeusz Szulc z Biura Obrotu Nieruchomościami PKP S.A. zapewnia, że już jest opracowana koncepcja przyszłego remontu stacji kolejowej i dworca. – Centrum przesiadkowe jest elementem drogi do naszych peronów. Projektujemy modernizację dworca. Z początkiem przyszłego roku ogłosimy przetarg, a tym samym rozpocznie się oczekiwany remont. Będzie to bardzo nowoczesny dworzec. Zachowa on funkcję kolejową, ale będą tam również pomieszczenia dla organizacji pozarządowych – dodaje Tadeusz Szulc.

Do budynku dworca zostanie również przeniesiona Straż Miejska oraz Ośrodek Pomocy Społecznej, znajdą się też tam mieszkania kryzysowe. Dodajmy, że w ramach centrum przesiadkowego przygotowano 50 miejsc parkingowych, czynna jest już wypożyczalnia rowerów. W całym województwie opolskim powstaje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 18 takich centrów przesiadkowych. Większa część jest już gotowa.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy