Kolejne wsparcie strażaków ochotników

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego kolejny raz wspiera ochotnicze straże pożarne. Tym razem w ramach przeciwdziałania COVID-19 przygotowano projekt finansowany przez Unię Europejską – jednostki OSP w regionie otrzymają sprzęt wart 2,6 miliona złotych.

To już kolejna pomoc samorządu województwa dla strażaków w ramach przeciwdziałania epidemii. W poniedziałek marszałkowie podpisali umowę ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych na realizację projektu o wartości 2 milionów 600 tysięcy złotych. Niezbędny sprzęt trafi do 165 jednostek OSP. Jak podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła, cały sprzęt, jaki zostanie zakupiony, będzie miał wszystkie konieczne certyfikaty.

Marszałek przypomina, że od 2014 roku unijna pomoc dla ochotników z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła prawie 14 milionów złotych. – W ostatnich latach zakupiliśmy najpierw 15 samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem, które kosztowały 10,4 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 7,3 miliony złotych., później jeszcze kolejne trzy takie samochody. Wsparto również jakość życia na obszarach wiejskich. W pierwszych tygodniach walki z epidemią zdecydowaliśmy również o zakupie środków ochrony osobistej dla 528 jednostek OSP w całym regionie. Na ten cel zostały przekazane 4 miliony złotych z unijnego budżetu. Teraz uruchamiamy kolejny projekt – podkreśla marszałek Andrzej Buła.

Prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP Andrzej Borowski dodaje, że zakupiony sprzęt jest niezbędny dla strażaków, a część urządzeń będzie może na wykorzystać np. do dezynfekcji szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego.  – Dlatego też otrzymujemy generatory ozonu czy fumigatory. Bardzo się cieszę z tego wsparcia. Jest to pomoc bezpośrednia, strażacy bardzo czekają na ten sprzęt. Staraliśmy się podzielić urządzenia według potrzeb. Nie kierowaliśmy się Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym, ale potrzebami i mapą zachorowań w województwie opolskim. Priorytetowi potraktowaliśmy powiaty kędzierzyńsko-kozielski, oleski. strzelecki i opolski – dodaje Andrzej Borowski.

Dodajmy, że wśród sprzętu, jaki będzie kupowany w ramach projektu, są m.in. namioty pneumatyczne z wyposażeniem, kombinezony ochronne, krzesła transportowe, nosze, ubrania koszarowe i buty ochronne.

Artur Galus, członek zarządu oddziału powiatowego i wojewódzkiego ZOSPRP w Opolu powiedział przed podpisaniem umów:  – W strażach pożarnych nigdy sprzętu za wiele. To jest drogi sprzęt, a my wspieramy całe województwo.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy