Roboty na drogach wojewódzkich trwają

Obecnie realizowanych jest osiem inwestycji na drogach wojewódzkich w całym regionie, Ich wartość przekracza 140 milionów złotych. Kolejne zadania są już przygotowywane. Sytuacja epidemiologiczna nie spowodowała przestojów, pracownicy są na każdej budowie.

Jak podkreśla członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, walczymy z epidemią, ale mimo pojawiających się problemów, inwestycjom drogowym w regionie to nie przeszkadza.  – I dobrze, bo to ważne inwestycje dla mieszkańców i chcemy, by jak najszybciej były oddane. Poza tym to ważne dla gospodarki, bo prowadzone roboty pozwalają na utrzymanie firmom ich pracowników – mówi Szymon Ogłaza.  – I choć pojawiają się drobne problemy na budowach, to na razie nie wpływa to na zmianę zaplanowanych terminów – dodaje.

Trzy inwestycje są już bardzo zaawansowane i na pewno nic nie przeszkodzi w ich terminowym oddaniu. Kończy się już rozbudowa  drogi wojewódzkiej nr 459 w Naroku, która kosztuje około 10,9 mln zł. Wykonano już około 90% zadania, pozostało jeszcze m.in.  oznakowanie poziome i pionowe  oraz roboty porządkowe. Zaawansowane są również prace na drodze wojewódzkiej nr 454 na odcinku Ładza – Pokój. Niemal zakończono roboty odcinka od strony Pokoju, natomiast w Ładzy wykonano połowę  pracy – jest już kanalizacja, przepusty pod drogą, sieć telekomunikacyjna i elektryczna. Położono także nawierzchnię asfaltową na odcinku około 1,3 km od strony Opola do skrzyżowania na Popielów. Całość tej inwestycji kosztuje 19,6 miliona złotych.

Mocno zaawansowana jest też największa z obecnie prowadzonych inwestycji – obwodnica Dobrodzienia za ponad 71,4 miliona złotych. Do chwili obecnej zrealizowano już około 76% prac, powstało m.in. rondo w Błachowie przy skrzyżowaniu z droga krajową 46, przebudowano odcinek z Dobrodzienia do Bzinicy Starej, rozpoczęto prace na drugim rondzie przy  Dobrotece. –  Zaawansowanie pracy powoduje, że od 15 kwietnia wprowadzony zostanie ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 46, zamknięte zostaną także wloty na rondo z kierunku  Strzelec  Opolskich i Olesna. Przejazd z Olesna do Strzelec Opolskich poprowadzony będzie z Olesna przez drogę 494 do Bierdzan do drogi 45, a  później drogą 463 przez Ozimek do Zawadzkiego. Czas realizacji ronda potrwa około 4 miesiące – mówi Szymon Ogłaza.

Kolejną inwestycją w powiecie oleskim jest rozbudowa drogi 487 na odcinku Olesno- Boroszów. Sfrezowano już wykonano starą nawierzchnię, rozpoczęto prace przy obiektach mostowych oraz  przy budowie kanalizacji deszczowej.

Rozpoczęły się już prace na drodze 416 na odcinku Głogówek – Szonów. Rozebrano starą konstrukcję drogi od Głogówka do Tomic. Wykonywana jest stabilizacja gruntu na tym odcinku oraz rozpoczęto wykonywanie kanalizacji deszczowej w Tomicach. Na tej samej trasie, w Kórnicy, rozebrano już starą konstrukcję drogi, wykonywana jest kanalizacja deszczowa oraz rozpoczęto prace przy przebudowie mostu.

W Strzelcach Opolskich trwa rozbudowa układu komunikacyjnego ulicy Gogolińskiej, realizowana wspólnie ze strzeleckimi Wodociągami i Kanalizacją. W chwili obecnej z zakresu  realizowanego przez ZDW w Opolu  wykonano około 40% , w tym Jest już gotowy zbiornik retencyjno-rozsączający, przebudowano sieć gazową, wykonano konstrukcję drogi od strony Gogolina do projektowanego ronda przy firmie Adamietz, wykonano także dużą część sieci sanitarnej i wodociągowej .Ta inwestycja kosztuje niemal 13,8 miliona złotych.

 

Rozpoczęła się już także inwestycja w Janowie, w gminie Olszanka na drodze nr. 462. W ramach tego zadania wykonana zostanie nowa konstrukcja drogi na długości około 1,2 km. Rozebrano już starą konstrukcję drogi,  wykonywana jest kanalizacja deszczowa, trwają roboty elektryczne i telekomunikacyjne.

– Jeszcze w tym miesiącu, po świętach, Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisze umowę z wykonawcą kolejnej inwestycji.  Będzie to rozbudowa kolejnego odcinka drogi nr 454, tym razem około półtora kilometra drogi  w Biestrzykowicach. To zadanie o wartości 7,2 miliona złotych. Za kilka dni otwieramy także oferty na przebudowę mostu w Kubicach na drodze wojewódzkiej nr 407 – dodaje Szymon Ogłaza.

 

VR/PW

Nasze serwisy