Najważniejsza ochrona personelu medycznego i sprzęt medyczny

Prawie 60 milionów złotych przekazał zarząd województwa dla szpitali i na opiekę społeczną. O tym, dlaczego te pieniądze dla szpitali, przekazane przez zarząd województwa, są tak ważne i na co dokładnie zostaną przeznaczone mówi lekarz, wicemarszałek Roman Kolek.

– Dzisiaj sytuacja całej służby zdrowia to całkiem nowe wyzwanie. Problemem numer jeden jest dziś stworzenie systemu ochrony dla wszystkich profesjonalistów medycznych, którzy walczą dziś z koronawirusem, a tym samym dbają o nas wszystkich.

Chcemy, żeby ten system działał jak najsprawniej, dlatego priorytetem jest wyposażenie personelu w środki ochrony osobistej. Przekazane przez nas pieniądze służą więc zabezpieczeniu koniecznych środków ochrony indywidualnej, ale także przeznaczone są zakup sprzętu, który ma nam wszystkim dać większe poczucie bezpieczeństwa.

To m.in. 30 respiratorów, dzięki którym zwielokrotnimy potencjał stanowisk intensywnej terapii w naszym województwie. Dziś siedem oddziałów intensywnej terapii w regionie to zdecydowanie za mało, aby znacząco zmniejszyć potencjalne ryzyko stojących przed nami zagrożeń. Dbamy o to, aby nie tylko w tych szpitalach zwiększyć możliwości leczenia respiratorem.

Zapewniamy wsparcie nie tylko szpitalom zakaźnym, monoprofilowym, ale wszystkim, bo z chwilą rozwoju epidemii musimy się liczyć z tym, że pacjenci z różnymi problemami zdrowotnymi będą  hospitalizowani także w innych szpitalach i musimy być do tego przygotowani. Także tam trzeba zadbać o ich bezpieczeństwo – i temu też służą przekazane przez nas pieniądze.

W planowanych zakupach są także trzy tomografy komputerowe dla znaczących szpitali (Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Szpital Wojewódzki oraz szpital w Nysie) – bo dzisiaj tomograf, w przypadku śródmiąższowego zapalenia płuc wywołanego koronawirusem, jest bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym. Często lepszym i szybszym niż wykonanie testów molekularnych, a  więc to zwiększenie możliwości szybszego zdiagnozowania i izolacji zakażonych osób.

My, jako samorząd województwa, patrzymy na to bezpieczeństwo medyczne przez pryzmat całego regionu, nie tylko „naszych” szpitali. Dlatego też dofinansowujemy szpitale powiatowe, i teraz przygotowujemy wspólny projekt, który pozwoli na pomoc w zakupie środków ochrony i sprzętu także pozostałym palcówkom, w tym prywatnym, w naszym województwie.

To trudna lekcja zarządzania placówkami medycznymi i dostosowywania ich do warunków  bezpieczeństwa nas wszystkich. Ale uczy nas, żebyśmy bardzo poważnie traktowali nasze bezpieczeństwo zdrowotne i przeznaczali znacznie większe pieniądze na ochronę zdrowia. Uważam, że to jest priorytet dla naszego kraju.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy