Pociągiem z Opola do Nysy poniżej godziny

Pociągiem z Opola do Nysy poniżej godziny

 Linia kolejowa między Opolem a Nysą będzie remontowana. 106 milionów 800 tysięcy złotych, to dofinansowanie z Unii Europejskiej na program związany z nowoczesnym transportem kolejowym.

Pociągiem z Opola do Nysy poniżej godziny

Zarząd województwa opolskiego podjął uchwałę dotyczącą wniosku bezkonkursowego postępowania remontu linii kolejowej Opole Zachodnie – Nysa. Inwestycja zostanie przeprowadzona w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

– Mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel. Dotację otrzymają Polskie Linie Kolejowe, ponieważ w Polsce, tylko ta spółka może przeprowadzać remonty na liniach kolejowych – tłumaczy Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Przewozy Regionalne i urząd marszałkowski uważają, że dla zwiększenia atrakcyjności regionu i komfortu mieszkańców linia wymaga kompleksowego remontu. Dziś pociąg na niektórych odcinkach jedzie z prędkością poniżej 40 k/h, a są miejsca, gdzie spada ona nawet do 20 km/h. Dziś z Opola do Nysy przejazd trwa 1 godzinę i 40 minut, a po remoncie nie zajmie więcej niż godzinę. Prędkość zostanie podniesiona do 120 km/h.

Gotowe jest już studium wykonalności, pozyskiwane są ostatnie  pozwolenia, do końca 2019 roku inwestycja powinna zostać zakończona.

Przewiduje się budowę dodatkowych stacji kolejowych i przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych oraz urządzeń sterowania ruchem. Wszystkie perony na trasie zostaną zmodernizowane. Remont przewiduje dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną również wyposażone w elementy małej architektury: wiaty, ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

– Powstaną dwa nowe przystanki – jeden na granicy Nysy, przy terenach inwestycyjnych i jednym z osiedli, drugi zostanie wybudowany w gminie Tułowice. Staramy się dostosowywać do potrzeb mieszkańców – dodaje Ogłaza.

 

Przewiduje się dodatkowo remonty między Nysą a Brzegiem (w listopadzie składanie wniosku, podpisanie umowy w 2018, a realizacja prac do końca 2020 r.) oraz Opolem a Kluczborkiem (2018 rok złożenie wniosku, a zakończenie prac w 2020 roku.).

Przywrócenie ruchu na linii Opole – Nysa przewiduje się we wrześniu 2019.

PW

Nasze serwisy