Na wsiach zrealizują swoje pomysły

Zgodnie z przyjętym wcześniej planem ruszyła Marszałkowska Inicjatywa Sołecka – dziś marszałek Andrzej Buła podpisał pierwsze umowy z gminami, przekazujące dotacje na realizację pomysłów sołectw. Pierwsze były gminy powiatu opolskiego.

Planów jest wiele, teraz będzie możliwość ich zrealizowania. Przypomnijmy, że przez najbliższe 3 lata do każdego z 1021 sołectw w regionie jednorazowo trafi 5 tysięcy złotych. W tym roku ponad 1,7 mln złotych trafi do 346 sołectw. Pozostała pula z przeznaczonych na lata 2020 – 2022 środków (w sumie 5,4 mln zł) zostanie przekazana w kolejnych dwóch latach.

Z pieniędzy cieszy się sołtys Zagwiździa Aneta Czelnik. Dzięki nim obok przedszkola zostanie zbudowany plac zabaw. – Pomysłów było bardzo dużo. W trakcie spotkania wiejskiego dyskutowaliśmy nad tym, którą inicjatywę wybrać. Postanowiliśmy zrobić coś dla naszych dzieci. Cieszę się, że zwyciężył mój pomysł – opowiada Aneta Czelnik.

Sołtys Dębia w gminie Chrząstowice Konrad Wójcik chce poprawić infrastrukturę związaną ze spędzeniem wolnego czasu – W naszej gminie mamy dwa boiska sportowe. To w Dębiu zostało otwarte rok temu. Chcemy mieć miejsce, gdzie obok spotkań sportowych będziemy organizować zabawy i festyny. Aby to było możliwe, musimy utwardzić teren. Pieniądze będą wydane na kostkę brukową – dodaje Konrad Wójcik.

Sołtysi podkreślają, że bez tych pieniędzy nie udałoby się zrealizować wielu pomysłów. Jest to jednocześnie obok funduszu sołeckiego dodatkowy zastrzyk gotówki.

Sołtys Komprachcic Joachim Labusga chwali Marszałkowską Inicjatywę Sołecką. – Pieniędzy trzeba szukać w różnych źródłach. Jak ktoś się stara, zawsze coś zdobędzie. Teraz poprawiamy sam Samorządowy Ośrodek Kultury  i jego otoczenie. Pieniądze przeznaczymy na budowę parkingu. To będzie już kolejne miejsce, gdzie można zostawić samochód. Trzy lata temu podobne miejsca postojowe zbudowaliśmy przed kościołem – mówi Joachim Labusga.

Od siedmiu lat sołtysem Ciepielowic jest Helena Cisowska. – W ubiegłym roku remontowaliśmy naszą świetlicę. 361 tysięcy złotych zdobyliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To był gruntowna przebudowa. Mamy świetne nagłośnienie, ocieplony budynek, a energia dostarczana jest m.in. dzięki fotowoltaice. Mamy jeszcze kantorek, który chcemy wyremontować. To jest bardzo dobry pomysł. Oprócz pieniędzy z funduszu sołeckiego mamy dodatkowy grosz, który pomaga nam realizować przedsięwzięcia – mówi Helena Cisowska, dodając, że wczoraj w miejscowości została oddana nowo wyremontowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich droga, a sami mieszkańcy wygrali w konkursie organizowanym przez jedną z firm kosmetycznych remont boiska.

Wójt Dąbrowy Katarzyna Gołebiowska podkreśla zaś, że każda wieś skorzysta z pieniędzy, a wybór pomysłów nie był łatwy. – Kierowaliśmy się hierarchią potrzeb i tym, jak daleko w swoim pomyśle zaangażowana jest poszczególna miejscowość. To na spotkaniu sołeckim została podjęta ostateczna decyzja. Mamy doskonałych sołtysów, którzy potrafią nawzajem współpracować – mówi Katarzyna Gołębiowska.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła cieszy się, że podpisanie pierwszych umów odbyło się w  podczas dorocznego święta – Dnia Sołtysa.

– To bardzo przyjemny zbieg okoliczności. Doceniamy bardzo pracę sołtysów i ich zaangażowanie. A Marszałkowska Inicjatywa Sołecka to zaproszenie naszych mieszkańców do współdecydowania. Wsłuchanie się w potrzeby zostało wpisane w ramy formalne i prawne. Pieniądze, które przekazujemy, pozwolą na większą integrację czy oczekiwany remont. Wachlarz projektów jest ogromy – dodaje marszałek.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy