Janów w gminie Olszanka z nową drogą

To kolejna w ciągu kilku ostatnich lat inwestycja w gminie. Z kompleksowego remontu odcinka drogi wojewódzkiej 462 w Janowie zadowoleni są przede wszystkim mieszkańcy. Właśnie podpisana została umowa z wykonawcą, a nową drogą pojedziemy już w listopadzie.

Wykonawcą przebudowy za ponad 5,2 mln złotych jest firma Remost z Olesna. Unijne dofinansowanie to blisko 4,5 mln złotych, wkład finansowy przekazała także gmina Olszanka. – To całkowity remont 1,2 km odcinka drogi z korekcją dwóch niebezpiecznych łuków, 38 indywidualnych zjazdów na posesje, 2 przejścia dla pieszych oraz  połączenie z Przylesiem, gdzie dwa lata temu również zakończyliśmy przebudowę drogi wojewódzkiej. Warto podkreślić duże zaangażowanie gminy, nie tylko merytoryczne, ale też  finansowe. Samorząd gminy przekazał 250 tys. zł jako udział własny, ale sfinansował także wykonanie projektu. To w sumie ponad 380 tys. złotych –wyjaśnił Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Potrzebę remontu podkreśla także marszałek Andrzej Buła. – Byłem tam cztery lata temu i wtedy zwróciłem uwagę na niebezpieczny łuk w tej miejscowości. Ten remont ma ważny wymiar społeczny dla mieszkańców – dodał.

Jak podkreśla członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, ta przebudowa jest możliwa dzięki oszczędnościom na dużych inwestycjach. – To mała miejscowość z dużym problemem komunikacyjnym, jakim jest całkowity brak chodnika. Mimo niezbyt dużego obciążenia ruchem chodnik jest bezwzględnie potrzebny ludziom, aby poprawić ich bezpieczeństwo – mówił.

– Bezpieczeństwo, komfort i poprawa estetyki miejscowości to wszystko ma dla nas ogromne znaczenie. Dzisiaj duży dzień radości, że po 10 latach starań inwestycja dojdzie do skutku. Podpisana została już umowa, czekamy na przekazanie placu budowy i szczęśliwy finał. Jako gmina postaramy się zniwelować wszelkie niedogodności związane z tym remontem – zapewnia Aneta Rabczewska, wójt gminy Olszanka.  O remont od dawna zabiegali również sami mieszkańcy. – Jest u nas bardzo niebezpieczny zakręt. Pobocza są małe. Były trudności w poruszaniu się, także dzieci idących do autobusu szkolnego. Przez wiele lat dążyliśmy do tego remontu – podkreśla Małgorzata Pich, sołtys Janowa.

Prezes firmy Remost Henryk Mrozek, wykonawca przebudowy, zapewnia, że nową drogą pojedziemy już późną jesienią. – Planujemy wejście na budowę w drugiej połowie marca, termin oddania do użytku tego odcinka to koniec października br. Poza remontem jezdni przewidujemy budowę kanalizacji deszczowej i wodociągu, zatok autobusowych oraz chodnika. Mamy doświadczenie w remontach dróg wojewódzkich. W tej gminie budowaliśmy już drogę w Przylesiu– wymienia.

Jest to jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa i usprawnienia ruchu drogowego w ciągu dróg wojewódzkich nr 401 i 462. Poprzednia przebudowa w Przylesiu zrealizowana była w latach 2017-2018 za kwotę 8,5 mln. zł.

Realizacja inwestycji rozwiąże podstawowe problemy regionu w zakresie infrastruktury transportowej, przyczyni się do rozwoju przyległych obszarów wiejskich i działalności gospodarczej, oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi. Droga wojewódzka nr 462 łączy się bezpośrednio z DK 94, oraz z drogą wojewódzką 401 tworząc połączenie z autostradą A-4 (węzeł Przylesie). Droga ta jest przez wielu kierowców wybierana jest jako najlepsze z połączenie z autostradą.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy