3 razy NIE czyli Nasz Bezpieczny Przejazd

64 zabitych, 28 osób ciężko rannych i 195 zdarzeń. To bilans ostatniego roku związany z wypadkami na torach. Wszystkie spowodowane są nieuwagą kierowców. Opolska młodzież i seniorzy zrealizowali projekt #NaszBezpiecznyPrzejazd2020

Forum Młodzieży oraz Forum Seniorów przez ostatni rok prowadziły kampanię, która miała na celu uwrażliwić kierowców. Chodzi o przejazdy kolejowe, bowiem nadal statystyki wypadków w tych miejscach są alarmujące. Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego zaznacza, że w ciągu ostatnich 10 lat w tych wypadkach zginęły 524 osoby. – Stąd nasze hasło trzy razy nie. Nie dla pośpiechu, ignorancji i brawury. Apelujemy do wszystkich środowisk, szczególnie do młodych kierowców. Na torach nie ma sensu się popisywać – mówi Maksymilian Polis. Zaznacza, że nadal statystyki są bardzo niepokojące. Zapowiada, że to nie koniec wspólnych akcji związanych z bezpieczeństwem. Najbliższa będzie promowała bezpieczeństwo na rowerach.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza przypomina ostatnie tragiczne wydarzenia na przejazdach kolejowych. – Pokazuje to, że niezależnie czy był to kierowca zawodowy czy nie, skutki wjazdu pod pociąg przeważnie są tragiczne. To dotyczy każdego. Nasz cel to przypominanie i edukacja. Należy dostosowywać się do przepisów – mówi Szymon Ogłaza. Przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego Leokadia Kubalańca apeluje do starszych osób o to, by nie śpieszyć się, zachowywać się bezpiecznie w miejscu przekraczania torów. Dominik Grabowski, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zwraca uwagę na najczęstsze wykroczenia związane z manewrami na przejazdach kolejowych – Tych zdarzeń jest za dużo. Kierujący pojazdami najczęściej są winni tym wypadkom. Bagatelizowane są przepisy. Prawo o ruchu drogowym jasno określa, jak zachowywać się przed przejazdem. Zbliżając się do niebo i będąc już na nim musimy zachować szczególną uwagę – dodaje Dominik Grabowski.

Dodajmy, że w akcję zaangażowało się zarówno Forum Młodzieży jak i Forum Seniorów Województwa Opolskiego, a także urząd marszałkowski i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu.

Pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy