Laury dla najlepszych

50 osób zostało uhonorowanych tegorocznymi statuetkami Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kryształowy Laur otrzymał przedsiębiorca Rajmund Adamietz. Nagrodę Orła Księcia Jana Dobrego wręczono biskupowi Andrzejowi Czai. W gronie nagrodzonych znalazł się również Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Od dwudziestu lat w Opolu wręczane są przez Opolską Izbę Gospodarczą Laury Umiejętności i Kompetencji. To okazja do uhonorowania wybitnych postaci i instytucji z regionu. Jak zaznacza prezes Izby, Henryk Galwas, nie liczą się tutaj sukcesy gospodarcze danej firmy czy instytucji, ale przejrzystość, uczciwość i etyka. – Pamiętam, jak wszystko się  rozpoczynało. Pierwsza gala w 1992 roku w Katowicach i z naszego województwa 3 laureatów. Ale była radość. Przez te lata nasza gala się rozrastała, zaczęliśmy organizować ją samodzielnie. Dziś statuetki odbiera 50 osób. Od początku robione było to dla przedsiębiorców. Później dostrzegaliśmy tych, którzy z biznesem współpracują. Dziś mamy bardzo wielu laureatów. Oceniając zgłoszenia, bierzemy pod uwagę etykę działalności gospodarczej. Badamy, jak prowadzący firmę zachowuje się wobec innych. Firma musi być też uczciwa pod względem płacenia podatków czy terminowości spłacania faktur – dodaje Henryk Galwas.

W tym roku nagrodzono przedsiębiorców, ludzi kultury i zdrowia, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji  okołobiznesowych.

Corocznie wręczana jest szczególna dla regionu Nagroda Orła Księcia Jana Dobrego. Tym razem otrzymał ją biskup opolski Andrzej Czaja. – Cieszy nagroda, która jest wyrazem uznania. Jest to dla mnie powód do wielkiej radości. To również docenienie 10 lat mojej posługi biskupiej. To również zobowiązanie, aby być dobrym. Być dobrym człowiekiem, to być bożym człowiekiem – podkreśla biskup Andrzej Czaja. Dodajmy, że Nagroda Orła Księcia Jana Dobrego wcześniej trafiła m.in. do Mariana Zembali, Ryszarda Zembaczyńskiego czy Stanisława Nicieji.

W tym roku Platynowy Laur otrzymał m.in. Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. Podkreśla on, że samorząd województwa opolskiego, który reprezentuje wspiera przedsiębiorców poprzez poprawiającą się infrastrukturę czy działalność  Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Praca samorządowa jest doceniana. Możemy naszą działalność nazwać ofensywą drogową, pomocą gospodarczą, transportem. To co robimy, robimy dla mieszkańców i biznesu. Aby województwo się rozwijało, niezbędny jest biznes, to właśnie on jest motorem rozwojowym naszego regionu – dodaje Szymon Ogłaza. Zaznacza przy tym, że urząd marszałkowski ściśle współpracuje z Opolską Izbą Gospodarczą.

O dobrej współpracy mówi również marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Ta gala pokazuje nasz największy kapitał, czyli ludzi.  Ci ludzie pochodzą z różnych środowisk, które chcą ze sobą współpracować. Ta współpraca nigdzie nie jest zapisana, nikt do niej nie jest zmuszony. Ten wzajemny szacunek wypływa z potrzeby, zaangażowania w budowanie czegoś ważnego – mówi marszałek.

Wśród nagrodzonych znalazł się, choć nieobecny na gali, ale pozdrawiający wszystkich, Adam Małysz, który nie krył zaskoczenia i radości z przyznanego lauru. W gronie uhonorowanych znaleźli się m.in. firma NAGABA z Krapkowic, Jacht Klub Opolski, Strzelecka Spółdzielnia Socjalna czy Joanna Ojdana, zastępca dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego oraz dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Bogucki.

Nagrodzony najwyższym, Kryształowym Laurem, Rajmund Adamietz, właściciel strzeleckiej firmy Adamietz, cieszy się z takiego uznania. Przypomina, że budował swoją firmę przez lata, a sam zaczynał ponad 30 lat temu jako osoba układająca bruk, a później budująca domy w Niemczech. – Zawsze widziałem siebie tutaj, na Śląsku, w naszym województwie. Wróciłem tutaj z Niemiec i zacząłem rozwijać przedsiębiorstwo. Dziś zatrudniam ponad 1300 osób. Dumny jestem z tego, że ktoś zauważa to, co robimy. To ogromna satysfakcja. Jak ma się dobrych ludzi w firmie, to jest łatwo. Bez ich pracy nic bym nie osiągnął – podkreśla Rajmund Adamietz.

pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy