Grodkowski ratusz dla mieszkańców i organizacji

Zakończył się ostatni etap rewitalizacji grodkowskiego ratusza i jego otoczenia. Budynek wyposażony został w windę, a wyremontowane pomieszczenia, które zachowały walor historyczny, od teraz służą mieszkańcom.

Przypomnijmy, że wcześniej wymieniono elewację, a niespełna rok temu rozpoczął się remont wnętrza budynku. Prace były tak zaplanowane, aby po ich zakończeniu bez większych problemów z pomieszczeń mogły korzystać osoby z różnymi dysfunkcjami. Nie zapomniano również o bibliofilach. Wyremontowane wnętrze biblioteki znajdujące się w ratuszu, to nie tylko estetyka, ale również nowe technologie. Wszystko po to, aby wypożyczanie książek przebiegało sprawnie. Miejsce to ma stać się również magnesem życia kulturalnego w mieście. Biblioteka została wyposażona w wiele urządzeń multimedialnych, możliwe jest korzystanie nie tylko ze zbiorów, ale również e-biblioteki i internetu.

Ratusz dla organizacji

W ratuszu, obok biblioteki, siedzibę znajdą organizację pozarządowe. Jest tu również sala ślubów.  Urząd Stanu Cywilnego znajduje się w skrzydle zachodnim, w pomieszczeniach, gdzie wcześniej była biblioteka. Sama biblioteka jest teraz dwa piętra wyżej. Również tutaj znajdują się zbiory pedagogiczne, które zostały przeniesione z ulicy Kasztanowej. Natomiast na drugim piętrze planowane jest utworzenie dziennego domu dla seniorów.

Z udogodnień dla niepełnosprawnych cieszy się  burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz. – Najważniejszą częścią remontu była budowa windy. To ułatwi w znaczny sposób dostanie się do budynku nie tylko przez osoby z niepełnosprawnością, ale również seniorów i rodziny z dziećmi, szczególnie mamy z wózkami – mówi. Dodajmy, że w ramach modernizacji pomieszczeń wymieniono wszystkie instalacje i odnowiono stolarkę. Zaadaptowano piwnice i do tej pory nieużywane pomieszczenia. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie, który rozpoczął się już w 2008 roku, wyremontowana została wieża ratuszowa, dach oraz odnowiona elewacja. Wtedy w budynku zorganizowano również izbę pamięci, która stała się punktem na mapie wielu wycieczek. – Naszym celem było wtedy rozpocząć rewitalizację Grodkowa. Dziś jesteśmy praktycznie na finiszu tego dużego projektu – dodaje burmistrz Marek Antoniewicz.

Niezbędna pomoc marszałka

Remontu nie udałoby się przeprowadzić bez wsparcia przekazanego przez urząd marszałkowski. Dodajmy, że to nie jedyna grodkowska inwestycja, wspierana przez zarząd województwa. Od kilku lat trwa rewitalizacja centrum miasta i osiedli, wspierana z funduszy unijnych. – Niemal 9 milionów złotych wart jest projekt rewaloryzacji wnętrz zabytkowego budynku ratusza. Obok samej przebudowy i uwydatnieniu elementów zabytkowych pod koniec wakacji przystąpiono do dokończenia remontu ostatniej części przyratuszowego placu od strony zachodniej. Stara, zniszczona droga została zastąpiona stylizowaną kostką – mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego obecny na otwarciu ratusza.

Wszystkie prace związane z remontem ratusza kosztowały ponad 14 milionów 500 tysięcy złotych, z czego 9 milionów pochodziło z funduszy unijnych. – Gdyby nie pomoc urzędu marszałkowskiego, ten remont nigdy nie zostałby wykonany – zaznacza Marek Antoniewicz.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy