Niepełnosprawni stanęli na scenie NCPP

Niepełnosprawni z całej Opolszczyzny zaprezentowali się na scenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Tym razem dominował repertuar ludowy. Dla wielu to przygoda, dla innych okazja do przełamania wewnętrznych barier. Okazją był szczególny dzień – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie Ambasada Sukcesu od dziesięciu lat organizuje Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Od sześciu  lat twórcy z niepełnosprawnościami mogą stanąć na scenie sali kameralnej opolskiego amfiteatru. To dla wielu duże przeżycie być w miejscu, w którym występują największe gwiazdy muzyki. Z okazji jubileuszu po raz pierwszy odśpiewano opolski hymn osób z niepełnosprawnością. Zaprezentowano też premierę przedstawienia „… Opowiem Wam baśń o niepełnosprawności”.

Prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu Sybilla Fusiarz  podkreśla, że festiwal odbywa się od trzech lat w dniu osób niepełnosprawnych. – Wspierają nas niesamowici ludzie. Na ten festiwal przyjeżdżają uczestnicy ze szkół specjalnych, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej. W tym roku dominuje temat ludowy. Wybraliśmy dwanaście utworów. Dodatkowo jedna z grup zaśpiewała utwór świąteczny, przerobiony na gwarę śląską – dodaje.

Honorata Szpiech prowadząca warsztaty terapii zajęciowej opowiada, że występujący uczestnicy sami przygotowali swoje stroje. – To jest bardzo duże wyzwanie. Uczestnicy bardzo przeżywają swoje występy. Trzymamy za nich kciuki – mówi Honorata Szpiech.

Opiekunka osób z niepełnosprawnością z Nysy Sabina Wojdyła zaś opowiada, że w ostatnich latach organizuje się coraz więcej wydarzeń dla osób z, które muszą zmierzać się ze swoimi chorobami. – Jeździmy na różne spotkania, uczestniczymy w nich bezpośrednio, bywamy też gośćmi – opowiada Sabina Wojdyła.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy