Dialog należy kontynuować

Po raz czwarty wręczono „Mosty Dialogu” w trzech kategoriach: instytucje, organizacje pozarządowe i ludzie oraz nagrody specjalne. „Złote Mosty Dialogu 2019” otrzymały profesor Dorota Simonides oraz profesor Rita Süssmuth.

Profesor Dorota Simonides oraz Rita Süssmuth odebrały w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu „Złote Mosty Dialogu 2019”. Te szczególne wyróżnienia odebrały za znaczące przyczynienie się do dialogu i pojednania polsko-niemieckiego. Dorota Simonides zaznacza, że ten dialog budowany jest od ponad trzydziestu lat. – Na początku obie strony chciały zachowania swojej wolności i tożsamości. Nie rozumieliśmy się. My chcieliśmy być tylko w Polsce, a Niemcy chcieli mieć wolność w Polsce. Przez ten czas dojrzewaliśmy do wspólnego słuchania siebie nawzajem. Były różne wyzwania, które umieliśmy pokonać, a emocje zracjonalizować. To, co osiągnęliśmy, to normalność. Mniejszość jest w różnych urzędach, odbywają się merytoryczne spory. Możemy śmiało powiedzieć, że osiągnęliśmy bardzo dużo – mówiła profesor. Dorota Simonides apelowała do młodzieży, aby dalej pracowała na rzecz zrozumienia drugiego. – Każdy ma prawo do swojej tożsamości i wielokulturowości. Szanujmy inne kultury, a wtedy możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy dobrymi obywatelami Polski – podkreślała Dorota Somonides.

Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu, odbierając nagrodę, nie kryła wzruszenia. Podkreśliła również wieloletnią przyjaźń z wieloma mieszkańcami Opolszczyzny, a szczególnie właśnie z Dorotą Simonides. Nazywana jest ona architektem polsko-niemieckiego pojednania.

Jeden z pomysłodawców wręczania statuetki, a obecnie przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, Rafał Bartek cieszył się, że ta idea jest kontynuowana. – Honorujemy dziś budowniczych mostów. Ludzi, którzy są tak bardzo zaangażowani w tę ideę. To ma być również inspiracja, aby na nowo ten temat podejmować, ponieważ pojednanie nie jest nam dane raz na zawsze – mówił Rafał Bartek.

Przypomnijmy, że organizatorami plebiscytu są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Oprócz „Złotych Mostów Dialogu” wręczane są statuetki w trzech kategoriach: instytucje, ludzie, organizacje pozarządowe. Róża Zgorzelska, która odebrała wyróżnienie w imieniu Stowarzyszenia Odnowa Wsi Biedrzychowice uważa, że dialog ważny jest dla ludzi niezależnie od sytuacji politycznej i społecznej. – Dialog człowieka z człowiekiem, dialog między narodami. Szczególnie w naszym regionie, w którym wielokulturowość to bogactwo. Wszyscy powinniśmy przyczynić się do zrozumienia mieszkańców naszej ziemi – mówiła Róża Zgorzelska. – Dialog nie będzie miał końca, trzeba nad nim cały czas pracować i dbać o niego – zaznaczała.

Marszałek województwa Andrzej Buła mówił o mostach dialogu jako relacji między przynajmniej dwoma partnerami. – Trzeba tej konstrukcji, która jest pomiędzy dwoma brzegami, społecznościami, krajami. Po zniesieniu granic wraz z mniejszością niemiecką rozpoczęliśmy ideę budowania mostów dialogu. Ta budowa musi być kontynuowana, wspierana i rewitalizowana. To jest trwały projekt wspólnego zrozumienia się. Dialog to sztuka słuchania – dodawał Andrzej Buła.

Odbierający statuetkę w kategorii instytucja dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak zaznaczył, że nie spodziewał się nagrody. – Nasza biblioteka realizuje to, co wydaje się normalne i naturalne, a otrzymać za to takie wyróżnienie, to naprawdę szczęście – mówił Tadeusz Chrobak. W kategorii ludzie nagroda została wręczona Helmutowi Paisdziorowi, jednemu z inicjatorów struktur mniejszości niemieckiej w Polsce. Nagrodzony powiedział, że „most” powinien zostać wręczony wszystkim nominowanym i właśnie im swoją nagrodę dedykuje.

Pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy