Marszałkowska Inicjatywa Sołecka dla każdej wsi

Samorządowcy z regionu spotkali się z marszałkiem województwa opolskiego, aby poznać szczegóły nowego projektu: Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. To pieniądze na projekty dla wszystkich sołectw województwa opolskiego.

Marszałek Andrzej Buła przybliżył wójtom i burmistrzom szczegóły nowej inicjatywy, której celem jest realizacja przedsięwzięć, służących rozwojowi i integracji lokalnych społeczności w regionie. W ciągu trzech lat pieniądze na takie pomysły powinny trafić do wszystkich sołectw w województwie opolskim. – Chciałbym przez najbliższy miesiąc stworzyć z wami w tej sprawie swoiste partnerstwo, żeby potem móc wspólnie, z radością i satysfakcją realizować ten projekt – mówił do samorządowców marszałek. Podkreślał, że program nie ma charakteru konkursu, a każda gmina będzie miała możliwość decydowania, który z pomysłów zostanie zrealizowany jako pierwszy. – Mamy ponad tysiąc sołectw, więc jest to ogromne przedsięwzięcie. Nie chcielibyśmy nikogo pominąć, więc zamierzamy podzielić je na trzy grupy i będziemy czekali na zgłoszenia jednej trzeciej sołectw z każdej gminy każdego roku przez kolejne trzy lata – wyjaśniał Andrzej Buła. Każda społeczność może liczyć na dotację w kwocie 5 tysięcy złotych.

Pomogą w realizacji pomysłów mieszkańców

Propozycja podoba się Tomaszowi Kandziorze, wójtowi Reńskiej Wsi. – Sama inicjatywa, która ma wesprzeć społeczności lokalne, jest godna pochwały. Nasze sołectwa z chęcią skorzystają z tych pieniędzy. Do tej pory proponowaliśmy fundusz sołecki. Zauważam, że są takie społeczności, które bardziej potrafią skorzystać z tych dofinansowań, ale są też takie, które nie do końca sprawnie sobie z tym radzą. Wszystkie jednak zasługują na pomoc.

Burmistrz gminy Baborów Tomasz Krupa mówi o tym, że dotychczasowy fundusz solecki świetnie spełnia swoje funkcje. – A to jest dobre uzupełnienie tego, co już funkcjonuje. Pomysłów jest bardzo dużo, a my jako gminy nie zawsze jesteśmy w stanie je wesprzeć. Czasem brakuje kliku tysięcy złotych i tu z pomocą przychodzi inicjatywa marszałka. Już teraz rozmawiamy o tym, jak stworzyć model współpracy między funduszem sołeckim a wsparciem ze strony marszałka. 5 tysięcy złotych dla każdej miejscowości, to jest bardzo dużo pieniędzy – podkreśla. Uważa też, że wyrównuje szanse społeczności wiejskich – te prężne i aktywne mogą inspirować tych, którzy nie do końca potrafią korzystać z dofinansowań. Konrad Wacławczyk, zastępca burmistrza Kolonowskiego uważa, że Marszałkowska Inicjatywa Sołecka pozwoli mieszkańcom małych miejscowości realizować nie tylko inwestycyjne inicjatywy. – Jeżeli będą to pieniądze,  które są łatwe do wykorzystania, każdy będzie chciał z nich korzystać. Informacja o tym spotkała się z wielkim zainteresowaniem naszych mieszkańców. Nasza infrastruktura poprawia się przez cały czas, ale brakuje pieniędzy na projekty miękkie – mówi Konrad Wacławczyk. – Integracja społeczna jest bardzo ważna, a wiele osób się alienuje. Musimy to zmienić i przygotować takie pomysły, które będą służyć wyjściu z domu i spotkaniu się. To jest dobry grunt do tego, żeby coś powstało – dodaje.

Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski zaznacza zaś, że ten program idealnie wpasowuje się w pomysły gminy. – Te pieniądze będą mocnym wsparciem dla naszego funduszu sołeckiego. To wzbudzi inicjatywy społeczne. Chciałbym, aby budowane były place zabaw, miejsca integracji. łączące mieszkańców. Mam nadzieję, że uda się zrobić coś dobrego dla naszych mieszkańców – mówi.  Wójt gminy Skoroszyce Barbara Dybczak przekonana jest, że pieniądze będą wykorzystywane głównie przez lokalnych liderów.– Nasze miejscowości są nauczone do korzystania z dofinansowań. Tutaj realizowane jest to, czego oczekują ludzie, a nie wójt – podkreśla Barbara Dybczak.

Już w styczniu zgłoszenia projektów

Marszałek Andrzej Buła, prezentując wstępny harmonogram programu podkreślał, że chciałby, by umowy z gminami zostały podpisane już w marcu przyszłego roku. – A to oznacza, ze wszystkich nas czeka przez najbliższe miesiące intensywna praca. Już w styczniu będziemy czekali na zgłoszenia projektów sołectw przez gminy. Na sesję sejmiku w lutym chcemy przygotować uchwały, przekazujące pieniądze gminom, a same pieniądze chcemy przekazać w marcu. To bardzo ambitny plan, ale mam nadzieję, że wspólnie uda się nam go zrealizować. – mówił. Marszałek podkreślał przy tym, że Marszałkowska Inicjatywa Sołecka to nie konkurs. – Tutaj każdy w ciągu trzech lat otrzyma dofinansowanie. Od was i od nas tylko zależy, jak to ułożymy  w czasie. A realizowane projekty muszą zostać zamknięte w roku budżetowym.

Wkrótce dostępny będzie regulamin Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.

PW/VR

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy