Spółdzielnie i stowarzyszenia dostaną dotacje

Budowa domu dziennego pobytu dla Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Autystów, remont i adaptacja budynku na przedszkole stowarzyszeniowe oraz zakup maszyn i urządzeń – takie inwestycje zrealizują z unijnym wsparciem trzy kolejne spółdzielnie i stowarzyszenia.

Będzie to możliwe dzięki rozstrzygniętemu właśnie naborowi dla tzw. podmiotów ekonomii społecznej. Są to np. spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje prowadzących działalność gospodarczą. – O unijne wsparcie w tym naborze starało się sześć stowarzyszeń i spółdzielni. Zarząd województwa opolskiego zatwierdził takie dofinansowanie dla trzech z nich – informuje Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

Dom dziennego pobytu w Kędzierzynie-Koźlu zbuduje Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę”. Koszt całej inwestycji to ponad 1 mln 142 tys. zł, a przyznane dofinansowanie wyniesie niespełna 800 tys. zł. Istniejący budynek oraz stodołę w dzielnicy Opola – Malince – wyremontuje i zaadaptuje na przedszkole oraz przestrzeń warsztatową Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Koszt całego tego przedsięwzięciu ma wynieść 1,8 mln zł, a przyznane dofinansowanie wyniosło blisko 800 tys. zł. Z kolei Spółdzielnia Socjalna Strefa z Rosoch k. Praszki kupi maszyny i urządzenia, m.in. CNC czy frezarki. Będzie na nich nie tylko szkolić zainteresowanych, ale też rozpocznie produkcję.

– Od lat zabiegaliśmy w różnych miejscach o unijne wsparcie na tego typu inwestycję. Tym bardziej cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie dofinansowanych podmiotów – mówi Barbara Wawrzynowicz, prezes Stowarzyszenia „Mały Książę”. – Z budową dziennego domu pobytu w Sławięcicach chcemy ruszyć jak tylko będziemy mieć podpisaną umowę. Taki dom już funkcjonuje i ma podopiecznych, ale chcemy im zapewnić lepsze warunki. Te, w których funkcjonują obecnie, można nazwać bardzo skromnymi – wyjaśnia przedstawicielka Stowarzyszenia.

– Ten nabór pozwala na realizację społecznie ważnych projektów. Dlatego każdy kolejny dofinansowany wniosek to wartość dodana dla naszego regionu – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nabór dla podmiotów ekonomii społecznej ogłoszono i rozstrzygnięto już po raz trzeci. Wnioski w nim można było składać w lipcu br. O dotacje mogły się w nim starać spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje, koniecznie prowadzące działalność gospodarczą. Dotacje mogły być przeznaczone np. na zakup nowoczesnych maszyn i sprz­­­ętu do produkcji, które posłużą wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, ale też na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych albo na inwestycje w rozwój, zwiększające skalę czy zasięg działalności.

– W tym naborze dofinansowane mogły być projekty podmiotów, które działają dla osiągnięcia między innymi celu społecznego, a wypracowany zysk przekazują na swoją działalność, a nie dzielą między wspólników czy udziałowców. Maksymalne wsparcie mogło wynieść do 800 tysięcy złotych – tłumaczy Roland Wrzeciono.

W pierwszych dwóch, ogłaszanych i rozstrzyganych w latach 2017-2018 takich właśnie naborach, do dofinansowania wybrano ogółem siedem projektów. Pula przyznanego w nich dofinansowania wyniosła łącznie 4,7 mln zł (1,8 mln zł w naborze pierwszym i 2,9 mln zł w naborze drugim). Ogólna wartość projektów realizowanych w tych naborach to prawie 7,3 mln zł (ponad 3 mln zł w pierwszym naborze i prawie 4,3 mln zł w naborze drugim).

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma ogółem blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia trzy nabory; dwadzieścia z nich już rozstrzygnięto.

KK – OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy