Zadbajmy o zdrowie

Liczba ludzi zmagających się z nowotworami będzie wzrastać. Najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykrywanie raka. Lekarze apelują, że mimo znakomitej kondycji i samopoczucia, warto zbadać się onkologicznie.

O tym, jak pomagać i jak rozmawiać z pacjentami rozmawiają dziś pielęgniarki pracujące w szpitalach i przychodniach zajmujących się profilaktyką i leczeniem nowotworów. W Urzędzie Marszałkowskim zorganizowano V Konferencję Onkologiczną, którą tym razem zatytułowano: „Pielęgniarstwo onkologiczne – problemy i wyzwania”.

Profilaktyka w walce z rakiem

Przypomnijmy, że październik to tradycyjnie miesiąc promujący profilaktykę raka piersi. Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii podkreśla, że szpital którym kieruje wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt, prowadzi wiele programów profilaktycznych. To tutaj można sprawdzić stan swojego zdrowia, bądź podjąć leczenie. – Staramy się zaszczepić mieszkańcom województwa konieczność badania się pod kątem nowotworów. Wydłużyliśmy godziny funkcjonowania pracowni mammograficznej do 18:00. Zdajemy sobie sprawę, że kobiety aktywne zawodowo mają ograniczone możliwość przyjść na badanie w godzinach pracy. Od listopada uruchamiamy dodatkowe badania kolonoskopii. Za pośrednictwem poradni onkologicznej uruchomiliśmy poradnię onko-urologiczną dla panów. Działania szpitala z dużym naciskiem zmierzają do tego, aby sprawdzać swój stan zdrowia – mówi Marek Staszewski. Dodaje, że nowotwory to choroba cywilizacyjna. – To jest choroba bogacącego się społeczeństwa. Jemy bardziej przetworzone jedzenie, korzystamy z samochodów, a to wpływa, że mniej chodzimy i poruszamy się. Trafia do nas coraz więcej młodych ludzi. Szanse na leczenie z sukcesem rosną im wcześniej chory zostanie zdiagnozowany. Jeszcze w nas tkwi przekonanie, że jak pójdziemy do lekarza, to coś u nas wykryje. Proszę pamiętać – idziemy do lekarza – żeby potwierdzić, że to, że dobrze się czuję, oznacza brak choroby. Warto się diagnozować – apeluje.

Zmieńmy mentalność i nastawienie

– Kobiety chciałyby wiedzieć i wpływać na proces leczenia. Chcą wybierać metodę terapii. Rola pielęgniarki to również wspieranie pacjentki i wrażliwość na ich troski i problemy związane ze stanem zdrowia. Oczekiwania wobec personelu medycznego są coraz większe – mówi Elżbieta Duda, pielęgniarka naczelna Opolskiego Centrum Onkologii.

Dodajmy, że konferencja głównie skierowana jest do pielęgniarek, które dyskutują z onkologami o specjalistycznym leczeniu i nowoczesnych metodach terapii. Dziś obok leczenia, ważne jest też budowanie więzi między leczącymi a pacjentami. – Staramy się pomagać pacjentkom w sposób zaplanowany i usystematyzowany – dodaje Roman Kolek, który zaznacza, że pacjenci mają dostęp do nowoczesnych sposobów leczenia. – Opolskie Centrum Onkologii ma świetnie zorganizowany „Breast Cancer Unit”, czyli kompleksowy system zajmujący się profilaktyką i leczeniem raka. Pomimo dostępności do badań, nadal zgłasza się zbyt mało pacjentek – dodaje Roman Kolek. – Nie doprowadzajmy do stanu zbyt trudnego do leczenia. Diagnozujmy się i zapobiegajmy – zaznacza.

pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy