Seniorzy mają swoje święto

Konsultacje lekarzy specjalistów, możliwość zbadania wzroku, serca czy poziomu cukru i ciśnienia. To tylko niektóre propozycje, które czekały dziś na seniorów, którzy przyjechali do Centrum Wystawienniczo Kongresowego w Opolu. Regionalny Dzień Seniora cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Hasło tegorocznego Regionalnego Dnia Seniora brzmiało: „Młodość przychodzi z wiekiem”. – Chcemy, aby młodość nigdy nie odchodziła, dlatego ważna jest profilaktyka, wiedza o stanie swojego zdrowia. Dziś skupiliśmy się wokół badań. Po frekwencji widać, że nasze spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Seniorzy mogą zapoznać się z ofertą, jaka jest dla nich przygotowana w różnych miejscach województwa opolskiego  – mówi marszałek Andrzej Buła, który uroczyście otworzył spotkanie. Marszałek dodaje, że w najbliższym czasie rozpoczną się regionalne spotkania z seniorami. – Specjaliści będą jeździć i odwiedzać seniorów tam, gdzie mieszkają – mówi.

Seniorzy badani zdrowie

Kilkanaście stoisk, wielu specjalistów, szeroka oferta badań. A do tego występy artystyczne, wyróżnienia dla najbardziej aktywnych czy pokazy kulinarne. Przez cały dzień seniorzy tłumnie odwiedzający Centrum Wystawienniczo Kongresowe korzystali głównie z możliwości skonsultowania stanu swojego zdrowia. – Jestem po badaniu stanu mojej wątroby i konsultacji okulistycznej. Ciekawe też były badania związane z naszym ogólnym zdrowiem. Dziś senior jest bardzo aktywy. Przyjechałam z Brzegu, tam mamy swój zespół, śpiewamy, tańczymy i tutaj z chęcią przyjeżdżamy – opowiada Elżbieta Czulak z Brzegu. Zainteresowanie ofertą szkoleń komputerowych jest Bożena z Opola. – Miałam wcześniej styczność z komputerem w pracy. Robię przelewy za pomocą komputera. Teraz chciałabym doszkolić się, szczególnie interesuje mnie większe wykorzystanie Excela. Na co dzień korzystam z mediów społecznościowych – opowiada seniorka.

W trakcie dnia seniora swoje propozycje przedstawiał m.in. Klub Seniora „Chaberek”. – Spotykamy się raz w tygodniu w poniedziałek. Zawsze przygotowujemy jakąś atrakcję, zapraszamy ciekawych gości, organizujemy wiele wyjazdów. Taka integracja jest dla nas bardzo ważna, bo to możliwość spotykania się, integracja. Wielu z nas interesuje się rękodziełem – mówi Leokadia Świderska.

– Przejechałam tutaj pierwszy raz. Mam zbadane ciśnienie i krew. Jestem z niewielkiej miejscowości, tam nie ma tak wielu atrakcji jak w dużych miastach. Nasze spotkania są bardzo skromne. Brakuje nam domu seniora. Mam nadzieję , ze kiedyś taki powstanie. Teraz dla nas najważniejsze jest zdrowie – dodaje Daniela z Jaworzna.

Bezpieczeństwo i radość

– Przykładamy wagę do edukacji. Przyjechaliśmy tutaj, aby nauczyć naszych seniorów rozpoznawać autentyczność banknotów. Mówimy o zabezpieczeniach oraz o tym, jak zabezpieczyć się przed oszustwami. Zależy nam, aby seniorzy nie tracili pieniędzy ze swoich portfeli – dodaje Sławomir Kusz, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NBP. O zdrowej kuchni mówił zaś mistrz kuchni Kamil Klekowski, który zachęcał do przygotowywania przez seniorów potraw lekkostrawnych.

Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO mówi o tym, że seniorzy zdają sobie sprawę z tego, co w życiu jest najważniejsze. – Ich doświadczenie życiowe pozwala im tak spędzać czas, aby cieszyć się każdą chwilą. Zachęcamy do tego, aby święto seniora było każdego dnia. Sami seniorzy motywują nas do pozytywnego działania – dodaje Barbara Kamińska.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy