Rowerowa edukacja i zabawa

Edukacja przez zabawętak wygląda pierwsza edycja kampanii Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery. Są spotkania w szkołach, ciekawe zajęcia i możliwość porozmawiania z takimi mistrzami, jak Wojciech Pszczolarski.

Kampania zorganizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i  Wojewódzki Ośrodek  Ruchu Drogowego w Opolu, w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji w Opolu i Opolskim Związkiem Kolarskim, a skierowana jest do uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych województwa opolskiego.  Każda z uczestniczących w niej placówek otrzymuje zestaw kasków rowerowych, kamizelek odblaskowych i po 3 tysiące zł na zakup malej infrastruktury rowerowej. To między innymi stojaki rowerowe, elementy miasteczka ruchu drogowego, fantom szkoleniowy, defibrylator szkoleniowy  oraz tablice edukacyjne – znaki drogowe.

Program służy przede wszystkim poszerzeniu wiedzy dotyczącej bezpiecznej  jazdy na rowerze oraz promocji zdrowego stylu życia poprzez uprawianie jazdy na rowerze.

Kampania ma świetnych ambasadorów – to m.in. mistrz Europy i Polski w wyścigu punktowym Wojciech Pszczolarski, prezes Opolskiego Związku Kolarskiego Czesław Rajch, kolarze Przemysław Haczkiewicz, Grzegorz Ptak, Piotr Orian,  Robert Wencel i Marcin Fiołka.

W wielu szkołach odbyły się już pierwsze spotkania.  Dzieci nich mają możliwość poznania podczas nich znakomitych sportowców , którzy z ogromną pasją prowadzą zajęcia sportowe dla młodzieży w ramach szkółek kolarskich, a także organizują zawody rowerowe.  Mogą dowiedzieć się, jak wyglądają treningi kolarskie, jak odpowiednio dobrać sprzęt rowerowy, jaką sylwetkę przyjąć na rowerze, aby uniknąć kontuzji. Dowiadują się też, jak funkcjonują szkółki rowerowe i jak się do nich zapisać.

Ale to nie wszystko. Na każdym spotkaniu przedstawiciele policji z wydziału ruchu drogowego przypominają o najważniejszych dotyczących rowerzystów. Pokazują, jakie elementy wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia roweru, a także zwracają szczególną uwagę na używanie oświetlenia rowerowego, elementów odblaskowych i kasku, które są niezwykle ważne w aspekcie poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przedstawiciele WORD-u z Opola i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego pokazują    natomiast ciekawe materiały na temat  infrastruktury rowerowej, ruchu rowerowego w Holandii czy  zawodów rowerowych typu MTB.

Spotkaniom towarzysza konkursy – rzecz jasna związane z rowerem i ruchem rowerowym. A nagrodami są koszulki, lampki rowerowe, odblaski czy kamizelki odblaskowe.

Każdemu z dotychczas przeprowadzonych spotkań towarzyszyło duże zainteresowanie uczniów, wiele emocji i ciekawości. Kolejne spotkania jeszcze przed nami, bo kampania trwa przez cały rok szkolny.

 

O wszystkich wydarzeniach w ramach kampanii można przeczytać na profilu fb –  https://www.facebook.com/Opolskie-na-Rowery-396868204288785/

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy