Rowerem do szkoły? To jest możliwe!

W Opolu odbyło się kolejne, dwudzieste już spotkanie w ramach prowadzonej na Opolszczyźnie kampanii “Dwa zamiast Cztery: Opolskie na Rowery”. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej nr 11 im. Orląt Lwowskich z osiedla Chabrów.

Twórcą programu jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, który we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, objeżdża szkoły podstawowe na terenie całego województwa opolskiego i przekonuje uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach. – To pierwszy taki program w regionie. Zależy nam, żeby dzieciaki poczuły, że jazda na rowerze może być nie tylko atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Przy obecnym poziomie zanieczyszczenia powietrza i występujących coraz częściej chorobach cywilizacyjnych,bardzo ważne jest przekonanie młodego pokolenia do zdrowego trybu życia. Może właśnie dzięki dzieciom, rodzice coraz częściej przesiądą się na dwa kółka i zamiast autem do szkoły i do pracy dojadą na rowerach przyznaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

Do udziału w programie zaproszeni zostali znani sportowcy, Opolski Związek Kolarstwa, lokalne stowarzyszenia rowerowe, szkolne kółka rowerowe oraz Komenda Wojewódzka Policji w Opolu wraz z jednostkami terenowymi. – To moje kolejne spotkanie w ramach tej kampanii i na pewno nie ostatnie – potwierdza Czesław Rajch, prezes Opolskiego Związku Kolarskiego. – Takie działania są bardzo potrzebne. Kolarstwo polecam każdemu pokoleniu i co ciekawe na spotkaniach widać, że coraz więcej dziewczyn zainteresowanych jest tą dyscypliną sportu. To zaskoczenie, ale bardzo pozytywne – przyznaje Czesław Rajch.

Uczniowie, oprócz solidnej dawki wiedzy, otrzymali kaski rowerowe, oświetlenie, klucze rowerowe, zamykacze u-locki oraz inne gadżety zwiększające ich widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Zorganizowano również rajdy rowerowe w szkołach wspierane przez pasjonatów i członków lokalnych grup rowerowych. Wszystko po to, aby jazda dzieci na rowerze była atrakcyjna, ale również i bezpieczna. Ponadto, w ramach kampanii przewidziano konkurs na nakręcenie najlepszego filmiku z rajdu oraz konkurs plastyczny. Co więcej, dla każdej szkoły biorącej udział w programie przewidziano wsparcie w postaci zakupu: elementów miasteczka rowerowego, stojaków rowerowych, fantomów szkoleniowe lub też defibrylatorów szkoleniowych. – Dla nas najważniejsze okazały się stojaki rowerowe – mówi Jarosław Cieśliński, dyrektor PSP nr 11 w Opolu. – Mamy coraz więcej uczniów dojeżdżających do szkoły na rowerze. Opole, a w szczególności osiedle Chabrów, na którym znajduje się szkoła ma świetną infrastrukturę rowerową, co sprzyja dojazdom do szkoły na rowerze. Warto, żeby dbać o to co dobre, tym bardziej cieszymy się, że bierzemy udział w tym programie – zachwala dyrektor placówki.

To pierwsza kampania organizowana w ramach programu “Dwa zamiast Cztery: Opolskie na Rowery”, ale nie ostatnia. Przeprowadzone w 21 szkołach podstawowych spotkania to dopiero początek. – Celem samorządu województwa jest propagowanie zdrowej i bezpiecznej jazdy na rowerze wśród wszystkich dzieci z regionu. Oznacza to, że w przyszłości wsparciem objęte zostaną wszystkie szkoły podstawowe z województwa opolskiego czyli ponad 400 szkół – podsumowuje Zbigniew Kubalańca.

Co trzeba zrobić żeby wziąć udział w kampanii? Przed każdą nową edycją organizowany jest nabór. Wtedy dyrektor szkoły może zgłosić chęć przystąpienia. Ostatnie spotkanie w ramach tej kampanii odbędzie się 22 października w Kluczborku. Ostatnie na jesień, ale na wiosnę Opolskie na Rowery wraca.

MM – GM

Nasze serwisy