Ludzie kultury nagrodzeni

W regionie znani są ze swojej działalności na rzecz kultury. Organizują spotkania, zachęcają młodzież do rozwijania talentów, prowadzą warsztaty wokalne czy gry na instrumentach. Uhonorowani zostali animatorzy kultury, swoje nagrody otrzymali również muzealnicy.

Po raz dwudziesty wręczono nagrody marszałka dla animatorów kultury. Nagrody pieniężne otrzymało 13 osób, które działają w swoich środowiskach lokalnych, zaś 17 osób dostało wyróżnienia. Jedni kierują domami kultury, inni orkiestrami czy też prowadzą zajęcia wokalne. Są wśród nich również instruktorzy tańca, założyciele stowarzyszeń. kulturalnych, prowadzący zespoły, a także bibliotekarze i pracownicy muzeów. Galę poprowadził Robert Janowski, a nagrody wręczali marszałkowie Andrzej Buła i Zbigniew Kubalańca.

Być artystą i animatorem

Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Szafrański, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie. Jego pasją jest badanie i zachowanie dla kolejnych pokoleń zwyczajów, tradycji i dziedzictwa kulturowego Śląska. Z jego inicjatywy przywrócono zwyczaj „Chodzenia z kozłem” w czasie karnawału, organizacji babskiego combra czy popielowskiego Oktoberfestu. Jest jednym z nielicznych mężczyzn, którzy tworzą kroszonki opolskie. – Zaraziłem się naszą opolską sztuką. Oprócz zdobienia kroszonki śpiewam, przygotowuję animacje. Cieszę się, że udało mi się rozpropagować chodzenie z kozłem. Ten zwyczaj odbywa się tylko u nas, w Popielowie. Korzenie są bardzo ważne i dopóki mamy możliwość sięgania do nich i przekazujemy wiedzę, dopóty znamy swoją tożsamość i wartość – podkreśla Piotr Szafrański.

Anima corpo

Z nagrody cieszy się również dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie – Koźlu Izabela Migocz. Zainicjowała m.in. cieszące się sporą popularnością „Targi książki nad Odrą”.

– Kultura jest przestrzenią i dobrem, którym wszyscy możemy się cieszyć. Każdy może znaleźć dla siebie dyscyplinę artystyczną – czy to jest animacja kultury, czy tworzenie. Wszystko jest ciekawe. Prowadzę bibliotekę, ale zarazem jestem śpiewaczką. Mam szczęście, że mogę występować na scenie. Włoski kompozytor renesansu Emilio Cavalieri skomponował utwór  „Rappresentatione di anima et di corpo” – dusza i ciało. To uduchowienie kultury jest rolą każdego, kto z kulturą pracuje – mówi Izabela Migocz.

Agnieszka Hurnik jest z Dobrodzienia, gdzie kieruje tam domem kultury. – W małych ośrodkach fantastycznie animuje się kulturę. Tutaj się wszyscy znamy. Wiemy, jak ludzie lubią spędzać czas. Staramy się, aby nasz dom kultury był centrum aktywności kulturalnej. Tutaj każdy może przyjść ze swoim pomysłem, a my robimy wszystko, aby te plany zrealizować. Cieszymy się, że coraz więcej ludzi chce z nami spędzać czas. Otrzymana nagroda jest dla nas jest udowodnieniem, że warto pracować na rzecz krzewienia kultury w regionie – cieszy się laureatka.

Klaudiusz Lisoń kieruje Młodzieżową Orkiestrą Dętą ,,Leśnica” oraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą ,,Kaprys”. Pod jego muzyczną opieką jest ponad 150 osób. Zrealizował wiele muzycznych projektów, które  cieszyły się sporym zainteresowaniem słuchaczy. – Wokół orkiestry skupia się coraz więcej młodzieży. Osobiście cieszę się, że udało mi się zaszczepić w nich miłość do muzyki – mówi.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że infrastruktura kulturalna ostatnio mocno się rozwija. – W ostatnich latach powstało dużo domów kultury, są nowe sale kinowe, na wsiach powstają domy spotkań. Tam uprawia się kulturę.  Jeżeli naszym mieszkańcom da się przestrzeń, to wtedy oni stają się kreatorami życia kulturalnego. Ci ludzie, którzy tworzą kulturę, umiejętnie łączą swoje ambicje z kreowaniem życia kulturalnego. Za tym idzie wsłuchanie się w oczekiwania mieszkańców – dodaje marszałek.

Muzealnicy uhonorowani

Marszałek wręczył również nagrody za wydarzenie muzealne w 2018 roku. W kategorii wystawa przyznano dwie nagrody. Otrzymało je Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku za wystawę „Okruchy przeszłości… W drodze do niepodległej” oraz Muzeum Śląska Opolskiego za wystawę czasową „Adam Śmietański. Fotografie”. Trzy nagrody przyznano także w kategorii inicjatywa edukacyjna. Otrzymały je  Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za inicjatywę „Gra muzyka”, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu za wydarzenie „Sensoryczna wieś opolska  – gość niepełnosprawny w muzeum 2018”, a Muzeum Śląska Opolskiego za „Weekendowe warsztaty plastyczne” – cykl rodzinnych zajęć teoretyczno-praktycznych.

W kategorii publikacja książkowa na uznanie zasłużyło opracowanie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych „Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich”.

Jarosław Wasik z Muzeum Polskiej Piosenki podkreśla, że przygotowana gra jest trochę jak popularna planszówka Eurobiznes, tylko muzyczna. – Półtora roku pracowaliśmy nad tym projektem. Musieliśmy wymyślić zasady gry. Przygotowaliśmy 3 tysiące pytań o polskiej piosence. Opolanin Tomo Rosemary zaprojektował całą grę, plansze, karty. Została ona stworzona przy okazji budowy studia nagrań. Gracze wcielają się w zespoły muzyczne, zdobywają nagrody w trakcie festiwali. Startują z geograficznego środka Polski, a meta jest w Opolu w naszym Amfiteatrze, gdzie mieści się muzeum – opowiada Jarosław Wasik.

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Monika Ożóg cieszy się z przyznanych nagród. – Dzisiejsza gala jest świętem ludzi kultury, to doskonała okazja do spotkania się edukatorów i instytucji. Moją dumą jest muzeum, które zdobyło nagrody w dwóch kategoriach. Najbardziej cieszę się z docenienia nas za warsztaty skierowane do dzieci – mówi.

 

Marszałek Andrzej Buła wręczając nagrody powiedział – To właśnie dzięki ich pasji, zaangażowaniu i talentowi możemy z zachwytem uczestniczyć w różnorodnych formach projektów kulturalnych. Z uwagą i wielką życzliwością obserwuję aktywność  i dokonania twórców i animatorów kultury, instruktorów, nauczycieli pracujących i tworzących w naszym regionie. Pod ich okiem, rozwijają się młode talenty, osiągają sukcesy na ogólnopolskich imprezach i festiwalach. Nasi młodzi artyści znakomicie promują region  w kraju i poza jego granicami, bez wątpienia są jego najlepszymi ambasadorami. W trakcie uroczystości zadeklarował, że samorząd województwa nadal będzie wspierał w sposób znaczący opolską kulturę, a także honorował i promował jej animatorów i twórców.

Na finał tego wydarzenia wystąpiła Natalia Zastępa, stypendystka marszałka województwa – jeden z „marszałkowskich talentów”.

PW

Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury

Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2018

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy