Kolejne Certyfikaty OROT przyznane

W Muzeum Wsi Opolskiej, które w ubiegłym roku zdobyło Certyfikat i tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Opolszczyzny 2018, wręczono prestiżowe nagrody kolejnym opolskim perełkom turystycznym.

Przyznawany już po raz jedenasty Certyfikat OROT to znak jakości, atrakcyjności i dobrego odbioru przez odwiedzających i turystów. Kapituła postanowiła w tym roku przyznać cztery równorzędne nagrody. Zdobyli je: Dolina Małej Panwi – kajakiem do serca przyrody, Fabryka Robotów w Mosznej, Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej oraz Silesia Ring Tor Wyścigowy w Kamieniu Śląskim. Wyróżnienia otrzymały natomiast: Obuwniczy Szlak, wpisujący się w obuwniczą historię Krapkowic oraz Szlak Gąski w Gąsiorowicach (gmina Jemielnica), które w tym roku zdobyły tytuł Najpiękniejszej Wsi Województwa Opolskiego.

Stanisław Rakoczy, członek zarządu województwa i jednocześnie prezes OROT przyznaje, że certyfikat stał się czymś rozpoznawanym. – Kiedy zaczynaliśmy kilkanaście lat temu, to każdemu tłumaczyliśmy, czym jest produkt turystyczny. Ten czas został dobrze spożytkowany. Powstało wiele produktów turystycznych, jak Zamek Moszna czy Jurapark – mówił. Jak dodaje Barbara Kamińska, wiceprezes OROT-u, te produkty turystyczne trzeba pokazać w całym kraju. Za tymi sukcesami stoją nie tylko piękne miejsca, ale ludzie, którzy czują potencjał tych miejsc.

 

Historia zatoczyła koło

Silesia Ring oferuje niezapomniane motoryzacyjne przeżycie, ale – jak zapewnia Bożena Słocińska – Lang, dyrektor operacyjny Silesia Ring –  miejsce to otwiera się na wiele innych atrakcji i potrzeb korzystających z toru. – 15 lat temu w tym miejscu w Kamieniu Śląskim po raz ostatni raz miały miejsce samochodowe mistrzostwa Polski. Historia zatoczyła koło. Na nowo budujemy je od trzech lat. To miejsce ma ducha motosportu. Jako jedyni w Polsce jesteśmy jednym z 11 ośrodków dla Porsche Experience. Ostatnio otrzymaliśmy certyfikację dla BMW Polska. Współpracujemy z innymi markami Premium – wylicza. Jak przyznaje, oprócz aut i motorów, miejsce to stawia na interdyscyplinarność. – Otrzymaliśmy licencję Polskiego Związku Lekkoatletyki w zakresie trasy biegowej na 5 i 10 km. Biegacze chcą tu zorganizować 24-godzinny bieg na torze. Planujemy wyścig rowerów elektrycznych. Mamy głowy pełne pomysłów. Terminy w kalendarzu są zapełnione do 2023 – dodaje. Bożena Słocińska – Lang przyznaje, że składowymi sukcesu jest słuchanie klienta, sprostanie potrzebom i uczenie się nowych rzeczy. – Największym problemem jest baza noclegowa. Przed nami zadanie budowy hotelu 4-gwiazdkowego. Klient musi dojeżdżać. Tor jest mocno wymagający. Stawiamy też na naukę jazdy w warunkach bezpiecznych, tor jest szeroki, są instruktorzy, można ćwiczyć trajektorię jazdy. Włączyliśmy się także do akcji „Prowadzę, jestem trzeźwy” – mówi.

 

Wrocław ma krasnale, a Gąsiorowice mają gąski

Są ulokowane w różnych częściach wsi. Wskazują miejsca ważne dla mieszkańców, historii miejscowości i licznych atrakcji. – Widać zainteresowanie naszymi gąskami. Ludzie często piszą, dzwonią i proszą o oprowadzenie. Pomysł zrodził się z naboru do konkursu do Krainy św. Anny „Produkt lokalny”. Tak powstała gąska – od nazwy miejscowości. Pokazujemy ciekawe punkty historyczne, kulturowe i przyrodnicze. Ich imiona wyłonił konkurs. Cześć z nich nawiązuje do ważnych dla wsi osób, i tak: Otto do prekursora miejscowego OSP, Maksymilian do ostatniego właściciela dworu, a Elza do społeczniczki i pedagog – wylicza Mateusz Stróżyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice

Transformersi w … Mosznej

Pomysł powstał z pasji w 2017 roku. Same roboty powstawały długie lata. – Ten certyfikat to dla nas prestiż. Dwa lata temu dostaliśmy wyróżnienie. W tym roku przenieśliśmy się do Mosznej z warsztatu, w którym robiłem roboty. Pomysły czerpię z filmów science fiction. To sztuka współczesna, gadżety, wykonane ze złomu, odpadów, także komputerowych. W sumie około 70 eksponatów. Są malutkie kilkucentymetrowe roboty powstałe z telefonu komórkowego, największy ma ponad 3 metry i waży ponad tonę. Dużo eksponatów inspirowanych jest właśnie Transformersami – przyznaje właściciel i twórca robotów Sebastian Kucharski.

Dodajmy, że do Złotego Certyfikatu zostanie zgłoszone Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, do etapu ogólnopolskiego natomiast Fabryka Robotów. Museum of scarp sculpture oraz Silesia Ring Tor Wyścigowy. Do specjalnego certyfikatu zostanie zgłoszone ponadto Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej.

Dodatkowo spośród wymienionych dwóch produktów do wystartowania w rankingu internetowym (certyfikat internautów) Kapituła jednomyślnie wybrała Fabrykę Robotów. Museum of scarp sculpture.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy