Ekoenergetyka to nie moda

Od czwartku do niedzieli potrwa w Opolu XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. To panele eksperckie, warsztaty, spotkania z naukowcami czy seminaria. Wiele atrakcji czeka na całe rodziny w sobotę i niedzielę na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych rozwiązaniach proekologicznych, zobaczyć samochód elektryczny? Porozmawiać o swoich doświadczeniach czy zweryfikować pewne „mity” związane z ekologią w energetyce? Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Szczegółowe informacje nt. wydarzenia, organizowanego przez Polski Związek Motorowy w Opolu, Fundację Zielony Feniks oraz Eko-Moto Klub w Opolu przy współpracy samorządu województwa opolskiego, można znaleźć pod adresem: https://www.festiwal-ekoenergetyki.pl/ofe/program.

 

Nie ma odwrotu od ekoenergetyki

Jak przyznaje członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, zainteresowanie tematem wśród  samorządów i ekspertów jest, a takie spotkania to doskonała forma wymiany doświadczeń. – Obserwujemy z roku na rok zarówno wzrost poziomu merytorycznego, jak i zainteresowania tematem. Nie chodzi wyłącznie o ochronę środowiska, która jest priorytetem, także w kwestii czystego powietrza. Natomiast ważny jest aspekt, który każdy samorządowiec bierze pod uwagę, czyli koszty. Energia odnawialna, czysta energia czy dywersyfikacja źródeł energii, w kontekście znaczących podwyżek cen to niezwykle cenna rzecz w szukaniu oszczędności – przyznaje Szymon Ogłaza. Temu służyć będzie pierwszy dzień wydarzenia, czyli „Samorządowe Forum Ekoenergetyki”. – Lubimy praktykę i to chcemy ją zaproponować naszym samorządom. Cieszy nas, że poziom świadomości jest coraz większy. Warto dodać, że to ważny komponent tworzonej właśnie Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego, a także jeden z priorytetów nowej perspektywy finansowej UE – mówi.

 

Patrzymy w przyszłość

– W poprzednim roku mieliśmy jubileusz 10-lecia, w tym roku wychodzimy z sal konferencyjnych w przestrzeń publiczną. Chcemy spotykać się nie tylko z fachowcami obszaru ekoenergetyki, ale z każdym mieszkańcem Opolszczyzny – przyznaje dr Zenon Wiertelorz, organizator wydarzenia. Jak dodaje, panuje tu wiele mitów. – Ekoenergetyka to nie żadna chwilowa moda. Ona trwa, rozwija się. Coraz więcej osób świadomie szuka i chce tego rozwiązania. Widać to chociażby po ogromnym zainteresowaniu fotowoltaiką, zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Zielona energia jest „szyta na miarę” z lokalnych zasobów i indywidualnych rozwiązań. Trudno robić wiatraki w miejscu, gdzie nie ma do tego warunków. To bardzo racjonalne rozwiązania – mówi Zenon Wiertelorz. Spotkanie ma na celu także zweryfikowanie wielu nieprawdziwych informacji,, np. nt. samochodów elektrycznych czy hybrydowych. – Technologia jest coraz bardziej doskonała, uzyskuje dużą sprawność, spada koszt produkcji rozwiązań. Hybryda 20 lat temu była dwa razy droższa od diesla, teraz hybryda jest tańsza i sprzedawanych jest więcej aut z tym silnikiem niż tradycyjnym dieslem – przekonuje organizator.

 

Ekoenergetyka dla każdego

Serdecznie zapraszamy na atrakcyjny weekend na lotnisko w Polskiej Nowej Wsi. – Zobaczymy tam pierwsze auta elektryczne, ale również te najnowsze. Zapraszamy całe rodziny, dzieci, seniorów. Zaplanowanych jest wiele konkursów, niespodzianek. Kładziemy nacisk na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, udzielanie pierwszej pomocy. Będą warsztaty, pokazy, pierwsza pomoc przy wypadku motocyklistów, rajdy, wyścigi. Zaprezentujemy samochód czysto elektryczny. Warto przekonać się jakie ma zalety, ale może również wady – zachęca Wojciech Kluk, wiceprezes PZMot w Opolu.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy