4.0 to wyzwanie dla przedsiębiorców

4 rewolucja przemysłowa to nie tylko nowoczesność w firmach, ale również sposób na zapobieganie bezrobociu. W Opolu zorganizowano konferencję, która ma przybliżyć opolskim przedsiębiorcom najnowsze rozwiązania.

Opolskie przedsiębiorstwa bardzo dobrze sobie radzą z nowymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi Przemysł 4.0. Dzięki Opolskiemu Centrum Rozwoju Gospodarki i Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej mieli oni okazję spotkać się ze specjalistami i przedstawicielami firm z całego kraju. Ci, którzy już wdrożyli nowe technologie, opowiedzieli o swoich rozwiązaniach.

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza uważa, że część przedsiębiorstw z Opolszczyzny dobrze poradziła sobie z 4 rewolucją przemysłową, nazywaną również „4.0”. – Żeby być konkurencyjnym, trzeba się unowocześniać. Teraz pojawia się nowy aspekt, z którym mierzą się pracodawcy, chodzi o brak nowych rąk do pracy. Automatyzacja procesu produkcyjnego zdecydowanie ułatwia rozwiązanie tego problemu. Przybliżamy ten temat naszym przedsiębiorcom, mówimy o tym, jak sprostać wyzwaniom, które stoją przed nimi – dodaje Szymon Ogłaza.

Konferencja to możliwość spotkania z przedsiębiorcami, którzy prowadzą swoje biznesy w oparciu o technologię 4.0. Iwona Makowiecka z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, współorganizator wydarzenia, mówi o rozwoju technologii w województwie opolskim. – Strefy ekonomiczne, które przez lata stały puste, dziś dynamicznie rozwijają się. Zainteresowanie nowinkami technicznymi jest bardzo duże. W Opolu działa Centrum Projektowo-Badawcze Instytutu Fraunhofera,  które wraz z Politechniką Opolską i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki dają możliwości rozwoju małym i średnim firmom. Przekazują informacje o najważniejszych procesach technologicznych i innowacjach, którymi żyje świat – mówi Iwona Makowiecka. Uważa, że dziś rozwój technologii to procesy, które zachodzą na całym świecie. Konkurencyjność firm, to dziś sprostanie wysokim normom. Aby je osiągnąć ważna jest automatyzacja, ale również zmiana sposobu zarządzania przedsiębiorstwami.

Prezes zarządu fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Andrzej Soldaty chce wspierać przedsiębiorstwa w transformacji cyfrowej. – Opracowujemy ścieżki rozwoju, symulujemy nowe inwestycje, chcemy doprowadzić do tego, aby przedsiębiorstwa osiągnęły poziom przemysłu 4.0. Zmiany są konieczne, a opolskich przedsiębiorców zachęcam do zmian w zarządzaniu – podkreśla.

Natalia Nowak z rodzinnej firmy Balluff, która posiada centrum inżynieryjne, stawia na indywidualne rozwiązania automatyki przemysłowej. – Dostosowujemy technologię do przemysłu 4.0. Nasi technicy dostosowują rozwiązania specjalnie dla naszego klienta. Pracujemy na dużych zbiorach danych. Stawiamy m.in. na przesył informacji. Chcemy zniwelować okablowania w przedsiębiorstwach. Przepływ danych odbywa się w czasie rzeczywistym. Pracujemy również nad sztuczną inteligencją. Specjalizujemy się w czasie rzeczywistym i zbieraniu danych, a jest to duch przemysłu 4.0. – mówi Natalia Nowak.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy