Opolscy sportowcy nagrodzeni

Sportowcy i ich trenerzy z naszego regionu otrzymali nagrody marszałka województwa opolskiego. Odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” odebrał Bolesław Kardela z KS „Budowlani” Opole.

W tym roku rozpatrzono 76  wniosków o przyznanie sportowych nagród marszałka województwa opolskiego. Nagrody pieniężne w łącznej wysokości 104 850 złotych przyznano 33 zawodnikom, 10 trenerom i 2 osobom, wyróżniającym się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w województwie opolskim.

W trakcie uroczystej gali, która miała miejsce w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, marszałek Andrzej Buła i wicemarszałek Zbigniew Kubalańca wręczyli również odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” Bolesławowi Kardeli z KS „Budowlani” Opole, trenerowi ciężarowców  z 50-letnim stażem pracy. Trenował on zawodników LZS Głubczyce, „Odra” Opole, a obecnie jest w Klubie Sportowym „Budowlani” Opole. Zasłynął jako łowca talentów. Do dziś zajmuje się wyszukiwaniem sportowo uzdolnionej młodzieży w szkołach  Opola i Opolszczyzny.

– Kiedy usłyszałem, ile lat działam w sporcie, sam nie dowierzałem temu, co usłyszałem. Przez te wszystkie lata niewiele się zmieniło. Wytężony trening to coś, co sprawia, że ktoś na kogo postawiłem, przeradza się w zawodnika. Od początku odwiedzałem szkoły, zachęcałem młodzież do treningów. Wiele tych osób traktowało dyscyplinę jako swoje hobby, inni zaś zdobywali medale, chociażby mistrz świata juniorów Bernard Piekorz czy Krzysztof Szramiak startujący na olimpiadach – opowiada Bolesław Kardela.

Jedną z nagrodzonych przez marszałka jest Magdalena Zych, reprezentująca AZS KU Politechnika Opolska w short tracku, która opowiada, że bez pieniędzy jest ciężko uprawiać sport w Polsce. – Rozwijamy się dzięki tym pieniądzom, opłacamy obozy, inwestujemy w sprzęt. W ostatni weekend startowałam w Sanoku, te zawody nie były dla mnie szczęśliwe, ponieważ miałam tam upadek. Teraz przygotowuję się do pucharu świata. Jest to dyscyplina, która się dzięki Natalii Maliszewskiej coraz bardziej się rozwija. To sport, który jest już w czołówce dyscyplin, którymi interesują się kibice – dodaje zawodniczka. A przed nią jeszcze festiwal olimpijski w Lozannie i poprawa rekordów życiowych.

Konrad Kozubowski z Opolskiego Klub Karate Kyokushin zauważa, że część dyscyplin cieszy się ogromną popularnością, zaś inne są nadal sportami niszowymi. – Każde wsparcie bardzo pomaga nam w przygotowaniach, tutaj nie chodzi tylko o treningi, ale nawet o suplementację, która jest droga.  Kyokushin nie jest dyscypliną olimpijską i z automatu nie cieszy się dużą popularnością. W naszej dyscyplinie można zacząć treningi w każdym wieku, ja rozpocząłem wtedy jak miałem 10 lat.  – dodaje. Zawodnik zauważa, że w sportach indywidualnych, podobnie jak w zespołowych, ważny jest sukces wszystkich – od trenerów po rodziców i współtrenujących. – Dużo zależy od naszej pracy – podkreśla.

Wśród nagrodzonych znalazła się Barbara Bieganowska, lekkoatletka  z LUKS MGOKSiR Korfantów. – Cieszę się, że marszałek województwa wspiera mnie tą nagrodą. Otrzymuję również stypendium marszałka. Jako zawodnicy musimy kupić sprzęt, zapłacić za obozy. W tym roku zdobyłam wicemistrzostwo świata, przygotowuję się do mistrzostw świata w Dubaju. Zdobyłam też złoty medal na w trakcie mistrzostw świata weteranów – dodaje  Barbara Bieganowska.

 

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła cieszy się z tak licznego grona nagrodzonych. – Doceniamy tych, którzy przysparzają nam wiele radości. Cieszymy się kiedy wygrywają, zdobywają medale, a my nagrodami za to im dziękujemy. Jest to uzupełnienie stypendiów i konkursów dla klubów sportowych. Ci sportowcy sami zapracowali sobie na te nagrody. Obserwuję jednocześnie problemy środowisk sportowych w osiąganiu stabilnej sytuacji finansowej. Cały czas brakuje pomysłu, aby realizować programy ze wsparciem ministerialnym. Pozytywnym przykładem jest program „Lekkoatletyka dla każdego”, chciałbym aby podobnie rozwijało się kolarstwo. Dokładając 140 tysięcy rocznie do programu lekkoatletyki, możemy m.in. zatrudnić trenerów – mówi marszałek.

Radny województwa, przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu, Janusz Trzepizur opolskiego zaznacza, że województwo opolskie ma dobrze rozwinięte programy wspierające sportowców. – To jest ważne dla zawodników. Dla mnie, jako przewodniczącego komisji, która zajmuje się sportem, szczególnie ważne jest to, że udało się zrealizować w naszym województwie tak wiele sportowych projektów. Sukces w sporcie związany jest ze szkoleniem młodzieży. Bez tego nie będzie medali olimpijskich. Te pieniądze to dla wielu szansa na uprawianie sportu wyczynowego.

PW

SPORTOWE NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy