Lama prawie pełnoletnia

Honorowa Lama trafi do Krzysztof Zanussiego, który będzie honorowym gościem festiwalu promującego kino niezależne. 17. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy odbędzie się w dniach 4-12 października. Tegoroczne hasło to „Wolność kina”, a dziewięć dni festiwalowych będzie obfitować w bogaty program.

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy to około 90 projekcji filmowych i liczne wydarzenia artystyczne. To również czas spotkań z filmowcami, reżyserami, krytykami i znawcami kina. Wydarzenie zostanie poprzedzone ogólnopolskim cyklem Dokumentalnej Odsłony Kina. W tym roku odbędzie się ona w Strzelcach Opolskich, Oleśnie, Tarnowie Opolskim, Niemodlinie oraz Suchym Borze. Honorowa Lama trafi tym razem do Krzysztofa Zanussiego. Jak przyznaje Rafał Mościcki, pomysłodawca festiwalu, statuetka do artysty miała trafić już w 2007 roku. – Wtedy to się nie udało, bo jak sam nam powiedział, jego twórczość nadal trwa. W tym roku obchodzi on jubileusz osiemdziesięciu lat i zdobywa wszystkie możliwe nagrody. Znalazł czas, aby przyjechać do Opola  – mówi Rafał Mościcki. Sam festiwal w tym roku będzie oparty o hasło „Wolność kina”. – Będziemy opowiadać o wolności, o tym, czy do niej dojrzeliśmy. Jak sobie z tym radzi kino i widz – dodaje Rafał Mościcki

 

Promują młodych artystów

Trzonem festiwalu jest konkurs dla amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę z filmem. – Konkurs główny natomiast skierowany jest do absolwentów i studentów szkół filmowych. Podzielony został jak co roku na trzy kategorie: dokument, fabuła i animacja – wyjaśnia Rafał Mościcki. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali finałowej. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia za etiudy filmowe zostaną przyznane we wspomnianych trzech kategoriach. Natomiast w Konkursie Filmów Amatorskich osobne jury przyzna jedną nagrodę Grand Prix i wyróżnienia. Swoją nagrodę przyznaje również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich, jak i etiud.

 

Twórczość niezależna

– Do konkursu głównego otrzymaliśmy około 300 zgłoszeń – mówi Marta Wolny. Festiwal, to również prezentacja światowego kina, performance, teatr. Kino Wolność – to nowy cykl filmowy w ramach festiwalu. – Główna idea przyświecająca jego powołaniu brzmi: kino jako przestrzeń wolności. Jednak idąc krok dalej, poświęcając chwilę uwagi konkretnym propozycjom w ramach festiwalowego programu, widzimy, że idea realizuje się też bardziej szczegółowo jako wolność tańca, wolność słowa, czy wreszcie wolność wyboru. Kino możemy rozumieć jako nośnik szeroko pojętej wolności. Twórcy filmowi mówią o tym, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić za cenę wolności, ale też że wolność to nie zawsze ucieczka od jakiejś sytuacji. Czasem pragniemy być wolni do czegoś – wyjaśnia Rafał Mościcki.


Festiwalowi będzie towarzyszyć w szereg wydarzeń kulturalnych. Rozpocznie je 4 października koncert w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki zatytułowany „Koncertowe otwarcia festiwalu czyli występ KRÓLA”. Dodatkowo w NCPP odbędą się jeszcze dwa  koncerty – Daniela Spaleniaka i ZAKUKA oraz  na Małym Rynku Malkowska Brożek.
Kolejne wydarzenie to STAND UP z Maciejem Buchwaldem na czele (NCPP). Podczas festiwalu zostanie zrealizowany projekt artystyczny Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Nie zabraknie projekcji z muzyką na żywo.

Wśród gości znajdą się m.in. Xawery Żuławski, Sebastian Fabijański, Wojciech Staroń, Maciej Pieprzyca, Andrei Kutsila, Maksym Shved, Zahar Kudin, Maciej Buchwald, Kamil Nożyński, Karolina Bruchnicka

Wydarzenia festiwalowe odbywać będą się w Kinie Meduza, NCPP, Muzeum Śląska Opolskiego, Miejskiej Bibliotece Publicznej,  Kinie Helios, Teatrze im. Jana Kochanowskiego, Poczekalni Dworca Głównego PKP, Młodzieżowym Domu Kultury.

– Nie ma drugiego takiego festiwalu w naszym województwie. Od lat wspieramy tę inicjatywę. Często tutaj możemy poznać twórczość i samych artystów, których próżno szukać na komercyjnych ekranach kinowych. To jest największa wartość tego festiwalu – podkreśla wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.

 
Wszystkie informacje dot. festiwalu: www.festiwal.opolskielamy.pl

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy