Ultranowoczesność na opolskiej onkologii

Dwa nowoczesne urządzenia usprawnią badania w Opolskim Centrum Onkologii, a dokładnie w Zakładzie Radioterapii i Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Nowy tomograf komputerowy i mammograf to kolejne aparaty, które już teraz sprawiają, że pacjentki badane są niejednokrotnie w dniu rejestracji.

Dodatkowe urządzenia zdecydowanie skrócą czas oczekiwania na badania diagnostyczne oraz leczenie w Opolskim Centrum Onkologii. Najnowszej generacji tomograf komputerowy i mammograf to nie tylko lepsza diagnostyka, ale też mniejsze dawki promieniowania. Jak podkreśla Małgorzata Reding, kierownik techników z Zakładu Diagnostyki Obrazowej, szczególnie w przypadku mammografu zwiększy się komfort dla pacjentek. – Urządzenie jest bardziej komfortowe, a dzięki specjalnemu pilotowi pacjentka może również regulować ucisk na pierś w trakcie badania. Usprawnienia są także dla pracowników, którzy mogą dowolnie obracać głowicą urządzenia – objaśnia specjalistka. Co najważniejsze, oba aparaty potrzebują mniejszej dawki promieniowania, przy o wiele lepszym tzw. obrazowaniu.

Mniej bólu, lepsza jakość

Wicemarszałek województwa Roman Kolek, odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie dodaje, że dzięki 6 milionom złotych udało się zakupić sprzęt, ale też wyposażyć serwerownię. Dzięki temu będzie szybszy dostęp do wcześniejszych wyników badań pacjentów. – To kolejny krok w nowoczesną cyfryzację szpitala – dodaje Roman Kolek. Zauważa, że mammograf powinien wpłynąć na to, że panie będą częściej decydowały się na badanie, a to z uwagi na jego mniejszą bolesność. A tomograf komputerowy może być stosowany zarówno do badań diagnostycznych jak planowania leczenia w radioterapii.

Mniejsze kolejki, lepsze leczenie

Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii wylicza, że tomograf komputerowy kosztował prawie 3 miliony 500 tysięcy złotych, z czego prawie 3 miliony to dotacja unijna, a 500 tysięcy to dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. W przypadku mammografu, koszt jego zakupu to prawie 2 miliny 500 tysięcy złotych, z czego niemal 2 miliony to dotacja unijna, a urząd marszałkowski dołożył prawie 350 tysięcy złotych. Dodajmy, że unijne pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, o które zabiegał marszałek województwa opolskiego.

Obydwa urządzenia dublują już te, które szpital posiadał wcześniej. –  Mammograf ogranicza czas badania, a samo badanie jest mniej bolesne. A tomograf komputerowy to nowoczesny sprzęt, który zapewnia nam bezpieczeństwo konsultacyjne w przypadku awarii pierwszego urządzenia. Cieszymy się, że terminy do tomografii komputerowej mamy najkrótsze w województwie. Przy uruchomieniu kolejnego tomografu badania będą odbywały się na bieżąco, teraz czas oczekiwania to około siedmiu dni – mówi dyrektor Marek Staszewski.

Więcej możliwości leczenia raka

Bożena Widz-Tomala, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej zauważa, że wszystkie urządzenia są ultranowoczesne. Pozwalają na przygotowanie dobrego opisu, tak aby dawki promieniowania były dokładnie kierowane w trakcie leczenia na nowotwór.  – Tomograf ma dwa rodzaje zadań, czyli diagnostykę i „erteterapię”. W mammografie mamy możliwość przeprowadzania innowacyjnych badań: mammografii spektralnej i tomosyntezy, czyli rodzaju warstwowego badania piersi. Tomosynteza to komputerowa rekonstrukcja tomograficznego obrazu struktur wewnętrznych piersi. Mammografia spektralna jest dynamiczną oceną czynnościową zmian w piersi wykonywaną z dożylnym podaniem kontrastu. Jest to ewenement na skalę światową. Możemy również badać pacjentów z implantami i protezami, co do tej pory było niemożliwe  – dodaje Bożena Widz-Tomala.

W Opolskim Centrum Onkologii z badania mammograficznego rocznie korzysta 11 tysięcy pań.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy