Dane na wyciągnięcie ręki

Kompleksowa informacja nt. zagospodarowania przestrzennego dla potencjalnych inwestorów, przedsiębiorców, geodetów, mieszkańców województwa opolskiego czy służb ratunkowych. Projekt o wartości blisko 8 mln zł to prawdziwa cyfrowa rewolucja.

Powiat Opolski, lider projektu “E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych dla województwa opolskiego” podpisał właśnie umowę na zakup sprzętu, licencji na oprogramowanie, a także prac wdrożeniowych związanych z jego realizacją projektu. Zadanie realizowane jest w partnerstwie z samorządem województwa opolskiego i wszystkimi dwunastoma powiatami województwa opolskiego. W przetargu wyłoniona została krakowska firma COMARCH, która wyposaży we wspomniany sprzęt i oprogramowanie wszystkie starostwa oraz Urząd Marszałkowski. Nowy sprzęt i prace wdrożeniowe spowodują, że każdy, kto potrzebuje danych przestrzennych – czy to mieszkaniec, który chce kupić dom, czy inwestor z drugiego końca Polski, który szuka działki pod budowę fabryki – będzie mógł bez wychodzenia z domu dotrzeć do najświeższych, non stop aktualizowanych danych, może je wygenerować, a nawet zapłacić. I wszystko on-line.

 

Wszystko znajdziesz w jednym miejscu

Jak przyznaje Edyta Wenzel – Borkowska, koordynator projektu ze Starostwa Powiatowego w Opolu, projekt integruje różne szczeble administracji, odpowiedzialnych za tworzenie baz danych. – To dane szybkozmienne. Dzisiaj nie mamy tak szybkiej drogi on-line przekazywania z powiatów od partnerów ważnych informacji. To m.in. dane związane z budynkami, granicami, uzbrojeniem terenu, zagospodarowaniem terenu. Pozwolą one m.in. na analizę np. nasłonecznienia, poziomu hałasu czy zagrożenia powodzią. Przykładowo – karetka pogotowia musi wiedzieć, gdzie powstał nowy budynek i jaki jest numer – wyjaśnia koordynator.

 

E-usługi mają przyszłość

Projekty partnerskie – jak przyznaje marszałek Andrzej Buła – nie są proste. – Trzy lata temu zaczęliśmy rozmowy nt. tego projektu. Istotą było to, że dysponowaliśmy 10 milionami euro na e-usługi. Określiliśmy priorytety i ważne było, aby przy takiej puli pieniędzy znaleźć partnerów i działać w tych obszarach, gdzie możemy sobie pomóc. To kontynuacja oferty usług geodezyjnej dla mieszkańców i projektu „Opolskie w internecie”. Zaistnieliśmy ponadto jako województwo opolskie w projekcie geodezyjnym na szczeblu krajowym i naturalne stało się, aby te e-usługi w tym zakresie schodziły niższe poziomy – przyznał Andrzej Buła.

 

Bardzo intuicyjna funkcjonalność

Przedstawiciel firmy COMARCH przyznał, że projekt partnerski, mimo że na etapie wdrażania jest trudniejszy, powoduje kompatybilność i lepszą użyteczność. – Dzisiaj oczekiwania ludzi są takie, aby urząd działał dokładnie, jak np. bankowość elektroniczna czyli tzw. przysłowiowy „jeden klik”. Każdy użytkownik oczekuje rozwiązań prostych, intuicyjnych. Nie trzeba edukować użytkownika  w kwestii korzystania z systemów informatycznych – mówi.

System zostanie uruchomiony w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Ponad 6,3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020,  a 1,67 mln zł z budżetu jednostek samorządu.

KK

Nasze serwisy