SzPIK w Głogówku otwarty

Aż pięć firm współtworzyć będzie Szkolny Punkt Informacji i Kariery (SzPIK), który został właśnie otwarty w Zespole Szkół w Głogówku. Punkt ma służyć prowadzeniu szkolnego doradztwa zawodowego we współpracy z lokalnymi firmami.

 

– Zaangażowanie aż pięciu przedsiębiorców w to przedsięwzięcie nie tylko cieszy. Jest też dla nas potwierdzeniem, że działania na rzecz szkolnictwa zawodowego podejmowane w ostatnich latach przez samorząd województwa opolskiego to trafiona i potrzebna inicjatywa, która służy szkołom, ich uczniom i przedsiębiorcom – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

 

Firmy chcą współpracować ze szkołami

Szkolne Punkty Informacji i Kariery powstają w szkołach zawodowych i technicznych w całym województwie w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Projekt ten realizują wspólnie podlegające samorządowi województwa: Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji (RZPWE; lider projektu) oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG; partner projektu). Zgodnie z założeniami SzPIK-i mają być miejscem, w których uczniowie danej szkoły mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa zawodowego, świadczonego we współpracy z lokalnymi firmami. W przypadku Zespołu Szkół w Głogówku do współpracy takiej przystąpiły firmy Multiserwis, Filplast, Bischof + Klein Polska, Krzysztof Cichon Internationale Transporte i Morawiec Transport.

– Lokalne firmy, chcąc stale współpracować ze szkołami zawodowymi, aranżują takie Punkty, korzystając jedynie z naszego wsparcia – tłumaczy Lesław Tomczak, dyrektor RZPWE. – Często przeprowadzają remont pomieszczeń, doposażają, a przede wszystkim deklarują stałą obecność w danej szkole poprzez cykliczne spotkania z uczniami. Dzięki temu nie tylko prezentują swoją ofertę, ale też prowadzą zajęcia branżowe, tak by uczeń lepiej poznał specyfikę danej firmy.

Pierwszy zaaranżowany w ten sposób SzPIK został otwarty w marcu br. w Zespole Szkół Eklektycznych w Opolu przez firmę Polaris. – Teraz otwieramy kolejny, w Zespole Szkół w Głogówku, z pięcioma lokalnymi firmami. To pokazuje, jak pracodawcom zależy na lokalnej młodzieży.

Porozumienie przypieczętowało współpracę

Przy okazji tego otwarcia zawarto też porozumienie o współpracy na rzecz szkolnictwa zawodowego. Podpisały je wszystkie firmy patronujące uruchomionemu właśnie SzPIK-owi, Zespół Szkół w Głogówku, a także marszałek Andrzej Buła i starosta prudnicki Radosław Roszkowski.

Biznesowi sygnatariusze porozumienia, czyli pięć wymienianych wyżej firm, zobowiązali się w nim m.in. do organizacji cyklicznych spotkań z uczniami oraz rodzicami w SzPIK, których celem będzie m.in. przybliżanie specyfiki i organizacji firmy; prowadzenia specjalistycznych zajęć dla uczniów szkoły w Głogówku przez pracowników tych firm czy do organizacji konkursów branżowych dla uczniów. Szkoła zaś – do prezentowania firm jako przedsiębiorstw przyjaznych szkolnictwu zawodowemu; do promowania ich na stronach internetowych, portalach społecznościowych, w publikacjach szkolnych oraz podczas organizacji imprez promocyjnych, a także do umieszczenia w widocznych miejscach wizerunków firm podczas organizacji wydarzeń dla uczniów i rodziców.

 

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy