Najazd seniorów czeskich na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

12 i 13 czerwca br. goszczono na zamku ponad stu pięćdziesięciu seniorów z partnerskiego regionu województwa opolskiego – kraju ołomunieckiego. “Śląski Wawel” odwiedzili uczestnicy obozu leśnego w centrum rekreacyjnym Sigma Lutín w Domašově nad Bystřicí. Spotkanie nawiązywało do zeszłorocznej czerwcowej wizyty setki seniorów z kraju ołomunieckiego na Zamku Moszna.

W środowe południe na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu w Sali Giovanniego Pinottiego gości przywitał radny sejmiku województwa i dyrektor obiektu Dariusz Byczkowski, burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz przedstawiciele środowiska senioralnego.  Pobyt w zamku umilił koncert duetu fortepianowo – wokalnego rodzeństwa Wojdyłów i zwiedzanie muzeum. Podczas czwartkowej wizyty drugiej tury czeskiej delegacji, oprócz Muzeum Piastów Śląskich zwiedzono także Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wizyty w Brzegu nawiązują do żywej współpracy, która rozpoczęła się trzy lata temu między seniorami z województwa opolskiego i Regionalną Radą Seniorów Kraju Ołomunieckiego w Republice Czeskiej. Opolscy seniorzy brali kilkakrotnie udział w międzynarodowych grach sportowych w Ołomuńcu i Pilźnie.

W ubiegłym roku czescy seniorzy przyjechali do Opola na Opolską Olimpiadę Seniorów (18 września) oraz na Regionalny Dzień Seniora (10 października). Obecnie formuje się grupa zawodników na międzynarodowe gry sportowe, które odbędą się w lipcu w Czeskich Budziejowicach. Aktywna jest także wymiana specjalistów z województwa opolskiego i kraju ołomunieckiego. Specjaliści z Opolszczyzny zapraszani są do prelekcji podczas cyklicznych konferencji organizowanych w Pradze przez Radę Seniorów Republiki Czeskiej. Samorząd Województwa Opolskiego zaprosił przedstawicieli seniorów z Ołomuńca na majową konferencję „Senior w Europie, Polsce i Województwie Opolskim”, po której odbyły się wspólne warsztaty nt. nawiązywania współpracy międzyregionalnej.

Polsko – czeską współpracę senioralną koordynuje Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu UMWO.

MKJ-DZP

Nasze serwisy