Droga 454 z kolejnym wyremontowanym odcinkiem

Oficjalnie oddano do użytku inwestycję na odcinku drogi wojewódzkiej Biestrzykowice-Jastrzębie. To kolejny – i nie ostatni – przebudowany fragment tej drogi na trasie Opole-Namysłów.

Przebudowany został odcinek około 2,4 kilometra drogi. Wykonane prace obejmowały nie tylko rozbudowę drogi wraz z wymianą jej konstrukcji, ale także m.in. budowę szerokiej ścieżki pieszo-rowerowej oraz elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu –oświetlenia , przejść dla pieszych z zabudową płyt integracyjnych dla osób niedowidzących i czterech zatoczek autobusowych. Przebudowa kosztowała 10,5 miliona złotych. W okolicach szkoły w Jastrzębiu pojawiły się barierki ochronne i pasy, które prowadzą na przystanek autobusowy. Wykonawcą inwestycji była firma REMOST z Olesna.

W uroczystym oddaniu do użytku wyremontowanego fragmentu drogi wzięli udział – marszałek województwa Andrzej Buła, członek zarządu województwa Szymon Ogłaza oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Przede wszystkim bezpiecznie 

– Drogę wojewódzką 454 remontujemy  konsekwentnie od kilku lat. To ważna trasa łącząca Namysłów z Opolem, ale nie tylko – to droga łącząca nas z s8, komunikująca z resztą kraju. Prawie 850 metrów ścieżki pieszo – rowerowej znacząco poprawiło bezpieczeństwo, chodniki, zatoki. Jest istotne dla mieszkańców. Jeszcze rok temu były tu straszne dziury, a ruch jest tu naprawdę spory – mówił Szymon Ogłaza. O inwestycji mówi też radna województwa opolskiego Jolanta Wilczyńska, której – jako mieszkance powiatu namysłowskiego -szczególnie zależało na jej sfinalizowaniu. – Ta sprawa leżała mi na sercu i  składałam w tej sprawie interpelację. Zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa  dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły i mieszkańców. Chodnik był wąski, a miejscami go nie było. Problem nasilał się zwłaszcza w zimie, gdy chodnik był oblodzony – dodała.

Znaczenie inwestycji potwierdza sołtys Jastrzębia Danuta Łukasiak. – Staraliśmy się o ten odcinek od wielu lat, zgłaszaliśmy tę potrzebę na licznych spotkaniach, optowaliśmy za tą inwestycją. Tu było tak duże nasilenie ruchu, że przez nierówności zaczęły pękać ściany w pobliskich blokach. Zagrożone było również bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do naszej szkoły. Jestem zachwycona również jak zmieniła się ta przestrzeń, w której powstała nowa droga. Jest estetycznie i bezpiecznie – przyznała sołtys wsi.

Marszałek Andrzej Buła podziękował natomiast pracownikom Zarządu Dróg Wojewódzkich za doskonałe zarządzanie projektami drogowymi w oparciu o środki unijne i przypomniał, że ostatnia perspektywa finansowa to ponad 300 km przebudowanych dróg wojewódzkich w regionie.

Ważna oś komunikacyjna Opolszczyzny

Droga wojewódzka nr 454 to ważna oś układu komunikacyjnego w regionie – z roku na rok zwiększa się liczba przejeżdżających nią  pojazdów, na niektórych jej odcinkach (w okolicach elektrowni oraz Opola) przekracza ona nawet 17 tysięcy.

Poseł Ryszard Wilczyński przyznaje, że kompleksowy remont ucieszy zwłaszcza kierowców regularnie korzystających z tej trasy. – Kiedyś liczyłem ile razy przejechałem tym odcinkiem i szacuję, że jest to ok. 7-8 tys. razy. Taki odcinek cieszy kierowcę, który regularnie nią jeździ. Ponadto rzadko zdarza się, że droga jest ładna – tu w Jastrzębiu przestrzeń wypiękniała, fantastycznie przejeżdża się przez miejscowość, panuje ład. Cieszę się, że umożliwiły to  środki unijne przy sprawnym zaangażowaniu województwa opolskiego. Droga 454 się zmienia, niemniej jednak pozostaje na niej jednak kilka odcinków wymagających remontu – mówił.

Samorząd województwa opolskiego przeznaczył na jej przebudowę do tej pory  już ponad 147 mln zł! To w sumie ¼  z 600 mln zł całej puli RPO, przeznaczonej na wszystkie drogi naszego województwa!

Za te pieniądze powstała m.in. nowoczesna obwodnica Czarnowąsów, dzięki której z miejscowości wyprowadzono ruch ciężkich pojazdów i usprawniono dojazd do rozbudowującej się Elektrowni Opole.

Niedawno zakończone inwestycje w Krzywej Górze (gdzie powstał nowoczesny most) i w Pokoju  (przebudowano drogę i powstała nowa ścieżka pieszo-rowerowa) sprawiają, że jazda tą drogą wojewódzka jest znacznie bezpieczniejsza dla kierowców, a przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości przy niej położonych.

Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze do kolejnych inwestycji na tym szlaku – na odcinku Ładza-Pokój i w miejscowościach Ładza, Ziemiełowice oraz Krogulna.

kk

Nasze serwisy