3500 „kocyków dla maluszka” trafia do opolskich szpitali

W ubiegłym roku marszałek województwa Andrzej Buła inaugurował regionalną akcję „Kocyk dla maluszka. Były to prezenty dla wszystkich noworodków, które  przyszły na świat w naszym regionie. Teraz rozpoczyna się druga edycja akcji, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodych mam. Do rozdania jest obecnie  3500 kocyków.

Ta akcja związana jest z programem „Opolskie dla rodziny”. Województwo opolskie jako jedyne w kraju ma swój autorski program opieki nad mamą i dzieckiem.

„Kocyk dla maluszka” to pomysł, który zrodził się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego w trakcie realizacji programu „Opolskie dla rodziny” i kampanii „Opolska Mama Ma Moc”. Każda mama, która urodziła dziecko w jednym ze szpitali w regionie, otrzymała kocyk. Już przed samym narodzeniem dziecka mamy mogą skorzystać z badań prenatalnych, a przyszli rodzice uczestniczyć w bezpłatnych szkołach rodzenia. Swoją wiedzą z młodymi rodzicami dzielą się psychologowie, terapeuci, lekarze, położne. Nowonarodzone dziecko otoczone jest kompleksową opieką.

Joanna Wawrzyniak, psycholog w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, podkreśla, że dla mamy, jak i nowo narodzonego dziecka, najważniejszy jest kontakt i zapewnienie bezpieczeństwa.  – Naturalnym odruchem jest otulenie dziecka, zapewnienie mu ciepła i nakarmienie. Dziecko czuje się wtedy bardzo bezpiecznie. „Kocyk dla maluszka”, to miły upominek, ale też symbol kontaktu z dzieckiem. Często jest to też pamiątka, która pozostaje z nami na wiele lat. Samo dziecko bardzo lubi przytulać się do kocyka, czuje się wtedy bezpiecznie – mówi psycholog. Podkreśla, że odpowiedni kocyk pozwala także na utrzymanie stabilnej pozycji ciała. Dziecko wtedy szybciej się uspokaja, zasypia i łatwiej jest regulować temperaturę jego ciała.

– Przeznaczyliśmy 60 milionów złotych na program skierowany do mam i dzieci – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.  – Do tej kwoty należy dodać 10 milionów złotych z budżetu państwa. Dzięki tym pieniądzom można zaopiekować się mamą, która jest w ciąży i już po narodzinach dziecka. Akcja z kocykami ma zachęcić do korzystania z tych możliwości – dodaje marszałek.

Gdzie i kiedy będziemy wręczać kocyki? Są już pierwsze terminy przekazania ich na oddziały położnicze szpitali w regionie:

  • 6 czerwca, godz. 13.00 – szpital w Strzelcach Opolskich
  • 10 czerwca, godz. 10.00 – szpital w Kędzierzynie-Koźlu
  • 10 czerwca, godz. 13.30 – szpital w Oleśnie
  • 11 czerwca, godz. 13.00 – szpital w Prudniku
  • 12 czerwca, godz. 13.30 – szpital w Brzegu
  • 13 czerwca, godz. 13.00 – szpital w Nysie
  • 14 czerwca, godz. 13.30 – szpital w Namysłowie

Nasze serwisy