Miliardowy zastrzyk dla gospodarki

Ponad 1,2 mld zł – tyle wyniosła pula unijnych dotacji przekazanych firmom z regionu w minionych 15 latach. Przedsiębiorcy zrealizowali z tym wsparciem projekty za ponad 2,3 mld zł. – To potężny zastrzyk finansowy dla opolskiej gospodarki – podkreśla marszałek Andrzej Buła.

W sumie w latach 2004-2019 dofinansowanych zostało 1114 projektów firm w regionie. Dotacje w ramach przeprowadzanych naborów przeznaczone były m.in. na innowacje w przedsiębiorstwach, nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, zdobywanie nowych rynków zbytu dla towarów czy usług – także na rynkach zagranicznych, na tworzenie miejsc opieki w żłobkach, tworzenie domów seniora czy mieszkań wspieranych, obiektów turystycznych czy rekreacyjno-sportowych.

Wymierne efekty

Ich efekt to m.in. 470 nowych miejsc opieki dla dzieci w niepublicznych żłobkach (m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku czy Krapkowicach) oraz prawie 840 miejsc opieki dla osób starszych i zależnych w takich miejscowościach, jak Zawadzkie, Dąbrowa, Przywory, Przysiecz, Rzędów, Stare Budkowice, Staniszcze Wielkie, Jemielnica, Brzeg, Pawłowice, Praszka, Borkowice, Opole czy Moszna.

– To bardzo wymierna reakcja na problemy demograficzne naszego regionu, możliwa właśnie dzięki unijnym pieniądzom. Zaplanowana i przeprowadzona – podkreśla marszałek Andrzej Buła. – Za każdą z tych cyfr kryje się konkretna pomoc dla konkretnego człowieka i jego bliskich.

Bardzo ciekawe są też efekty projektów zrealizowanych przez opolskich przedsiębiorców dzięki wsparciu na innowacje. W ramach trzech rozstrzygniętych dotychczas w latach 2014-2010 naborów do dofinansowania wybranych zostało 56 takich projektów, a kwota przyznanych na nie dotacji wyniosła prawie 167 mln zł. – W ramach realizowanych przez firmy projektów powstały lub powstają np. nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu czy projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych, stopów metali – wylicza marszałek Andrzej Buła.

A to jeszcze nie koniec. Kolejny nabór na innowacje przeprowadzony został w listopadzie 2018 r. W puli było 15,3 mln zł. Wpłynęło w nim 23 wnioski od firm. Następny nabór (piąty konkursowy) na innowacje planowany jest na grudzień 2019 r. W puli będzie z kolei 14,7 mln zł.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm w woj. opolskim zarezerwowano ponad 160 mln euro. Obecnie zakontraktowane mamy 89 procent tej kwoty. W tym roku ogłaszać będziemy jeszcze cztery nabory, a w przyszłym co najmniej jeden. To, że podsumowujemy minione 15 lat, nie oznacza więc absolutnie, że coś kończymy czy zamykamy. Unijne pieniądze do wzięcia ciągle są – zapewnia Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

 

Skorzystali mali i duzi

Warto dodać, że dzięki unijnemu wsparciu zrealizowano także setki mniejszych inwestycji, które miały na celu rozwój firm i usprawnienie funkcjonowania małych firm. – Chodzi na przykład o wsparcie na rozwiązania teleinformatyczne czy udział w targach i misjach gospodarczych, także zagranicznych, czyli na zdobywanie nowych rynków. Te dwa działania cieszyły się ogromnym powodzeniem w latach 2014-2020. W poprzedniej perspektywie z lat 2007-2013 przedsiębiorcy szczególnie upodobali sobie dotacje na inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach czy wsparcie usług turystycznych i rekreacyjno-sportowych. A to oznaczało poprawę bazy turystycznej, z której teraz korzystamy wszyscy – dodaje marszałek Andrzej Buła.

16 maja w Filharmonii Opolskiej podczas gali zatytułowanej „Opolski top 15-lecia, czyli lista przebojów unijnych projektów firm” nagrodzono 25 najciekawszych i najsprawniej przez firmy zrealizowanych projektów z regionu. Galę, zorganizowaną w konwencji koncertu życzeń, poprowadził Igor Sokołowski, dziennikarz jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Przyznano na niej wyróżnienia w 9 kategoriach: Megahit innowacji; Eko hit; Debiut 15-lecia; Turystyczny przebój 15-lecia; Top produkt 15-lecia; Voice Kids; Voice Seniors; Przebojowe Instytucje Otoczenia Biznesu i Ulubieniec Publiczności. Nagrody odebrali szefowie i przedstawiciele takich firm jak Explomet, MovieBird, Stegu, ifm ecolink, Gniotpol Trailers, Mochnik czy Narzędziownia Pszenica.

Tytuł Ulubieńca Publiczności przypadł Szkole Karate Shotokan BUSHIDO. W głosowaniu internetowym, które trwało od 29 kwietnia do 14 maja, oddano na nią 1757 głosów (na ponad 4,2 tys. oddanych ogółem głosów).

– Zależało nam, by gala ta była świętem nie tylko dla szefów firm, które realizowały unijne projekty, ale też ich pracowników. Dlatego szczególnie nas cieszy ogromna frekwencja na tym wydarzeniu – podsumował marszałek Andrzej Buła.

KK – OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy