Innowacje w motoryzacji czy ochronie środowiska

Opracowanie technologii produkcji folii, która chroni rośliny i glebę przed szkodliwym działaniem soli drogowej; badania nad lżejszą i wydajniejszą półosią do aut osobowych czy wykonanie ultralekkiego urządzenia transportowego. M.in. na takie projekty przyznano właśnie 17 mln zł unijnych dotacji na innowacje dla firm z województwa opolskiego.

W sumie dofinansowanych zostało kolejnych 16 innowacyjnych projektów firm. Zarząd województwa opolskiego podjął nawet decyzję o powiększeniu puli dostępnych w rozstrzygniętym właśnie naborze pieniędzy z 15,3 mln zł do prawie 17 mln. – Nowatorskie projekty naszych przedsiębiorców to coś, co przyczynia się nie tylko do rozwoju ich firm, ale też całej opolskiej gospodarki. Jeśli więc takie pomysły są i firmy chcą je realizować, to trzeba im to umożliwiać. Stąd nasza decyzja o powiększeniu puli dofinansowania – wyjaśnia marszałek Andrzej Buła.

Wśród wspartych dotacjami projektów jest też np. taki, w ramach którego jedna z firm chce opracować zintegrowany układ napędowy do elektrycznych minibusów; inna pracować będzie nad nowatorską instalacją do uzdatniania biogazu dla biogazowni o małych mocach, a jeszcze inna nad technologią synchronizacji w czasie rzeczywistym silników elektrycznych w wielonapędowych windach przemysłowych.

– Najniższe dofinansowanie przyznane przez zarząd województwa w tym naborze wyniosło niespełna 545 tysięcy złotych, najwyższe ponad 1 mln 465 tysięcy złotych. Najniższa ogólna wartość projektu realizowanego w tym naborze to prawie 795 tysięcy złotych, a najwyższa to ponad 4,3 miliona złotych – podaje Roland Wrzeciono, dyrektor podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Województwa (OCRG). I dodaje: – Ogółem wartość wszystkich projektów, które mają być zrealizowane z unijnym dofinansowaniem w ramach tego naboru to prawie 28 mln złotych.

Był to już czwarty konkursowy nabór na innowacje przeprowadzony przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Pula pieniędzy zarezerwowana na wsparcie dla firm w tym naborze pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnej puli pieniędzy, która trafiła na Opolszczyznę. Zainteresowane tym dofinansowaniem firmy mogły składać wnioski w listopadzie 2018 r. Wpłynęło ich łącznie 23. Minimalna kwota dotacji, o jaką mogły starać się w nim firmy, to 300 tys. zł; maksymalna to 1,5 mln zł. Przyznane wsparcie można wykorzystać m.in. na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego firmy; finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, takich jak badania naukowe i przemysłowe; prace rozwojowe, w tym etap prac demonstracyjnych; linie pilotażowe, a nawet pierwszą produkcję.

W ramach trzech rozstrzygniętych już wcześniej w latach 2014-2010 naborów na innowacje do dofinansowania wybranych zostało 56 projektów. Kwota przyznanych na nie dotacji wyniosła prawie 167 mln zł. W ramach tych projektów powstały już lub powstają np. centra naukowo-badawcze czy nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen pościgu. Poza tym realizowane są projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych, stopów metali czy np. projekt, który zmierza do wyeliminowania stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpienia ich probiotykami oraz mieszankami ziołowymi.

Kolejny nabór na innowacje dla firm z woj. opolskiego planowany jest na grudzień 2019 r. W puli będzie 14,7 mln zł. Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tej puli ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia jeden naborów konkursowych. Siedemnaście z nich już rozstrzygnięto.

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy