Droga z największym mostem oddana

Na nowym wiadukcie drogi nr 901, uroczyście otwarto dla ruchu kolejną inwestycję na drogach wojewódzkich. Droga nr 901 łączy Dobrodzień z Olesnem, w ciągu doby przejeżdża tam około 7 tysięcy pojazdów. Teraz rozbudowano jej niemal trzykilometrowy jej odcinek.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jej całkowity koszt to prawie 21 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 19,9 mln zł. Budowa trwała rok.

Bartłomiej Horaczuk, dyrektor ZDW podkreśla, że to ważne połączenie Olesna z Dobrodzienia. – Tędy na dobę przejeżdża 7 tysięcy pojazdów. Jest to jedno z najbardziej uczęszczanych tras drogowych w województwie. Aby ten układ był w pełni funkcjonalny, dostosowaliśmy go do ciężkiego transportu – informuje.

– Dobrodzień czekał na tę inwestycję bardzo długo. Pierwsze spotkanie z projektantami było w 2007 roku. To kolejne drogowe inwestycje Zarządu Dróg Wojewódzkich w naszej gminie. Ważne jest to, że będzie również całkowicie wyprowadzony ruch z Dobrodzienia, a to za sprawą planowanej obwodnicy – mówi Róża Koźlik, burmistrz Dobrodzienia.

Przed przebudową droga między Dobrodzieniem a Kocurami nie spełniała wysokich wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Na dwóch  niebezpiecznych zakrętach często dochodziło do kolizji i wypadków. Ich liczba (52 kolizje i 6 wypadków w 2016 r) spowodowała, że został oznaczony tu „czarny punkt” na mapie drogowej.

Poprawa poziomu bezpieczeństwa wymagała istotnych zmian – w tym budowy estakady drogowej wyniesionej ponad poziom doliny o 8 metrów, a w najwyższym punkcie nawet o 11 metrów. Most ma 5 przęseł i długość 180 metrów. Jest jednym z najwyższych w województwie opolskim –  mówi Tomasz Kędzior z  DrogBudu, wykonawcy inwestycji.

W ramach tej inwestycji  rozbudowano drogę na odcinku o łącznej długości ok. 2,85 km, wybudowano 480 m chodników i  270 m ścieżki pieszo-rowerowej, przebudowano kanalizację deszczową na odcinku ponad 1,3 km. Powstały cztery zatoki dla kursujących tędy autobusów.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że to jeden z elementów dużej inwestycji drogowej w powiecie oleskim. – Zaplanowaliśmy strategiczne inwestycje drogowe w województwie opolskim na dwóch osiach. Olesno-Dobrodzień-Zawadzkie-autostrada oraz Namysłów – Czarnowąsy – Opole w kierunku autostrady – mówi.

VR/PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy