Góra Parkowa z atrakcjami dla rowerzystów

Już wkrótce w Głuchołazach pojawią się dwie kolejne ścieżki singletrack, przystosowane do zjazdów na rowerach górskich. Rozbudowę „Złotych Ścieżek” dofinansował samorząd województwa opolskiego.

Samorząd województwa, na wniosek gminy Głuchołazy, wsparł budowę ścieżek rowerowych typu singletrack na Górze Parkowej kwotą 75 000 zł. Powstaną trasy o łącznej długości 2100 m – „czerwona” o długości 1750 m oraz „czarna” o długości 350 m. Umowę w tej sprawie podpisano 22 maja br. Na podstawie kosztorysu inwestorskiego, koszt budowy ścieżek wynosi 150 000 zł, z czego 50 % sfinansuje samorząd regionu. Planowane zakończenie realizacji zadania ustalono na koniec I kwartału 2020 r.

Wybudowanie ścieżek od samego szczytu Góry Parkowej stworzy spójną całość ze ścieżkami już istniejącymi, zachęci turystów do odwiedzenia odbudowanego schroniska oraz kaplicy św. Anny, ale przede wszystkim będzie dodatkową atrakcją turystyczną promującą region, przyciągając ludzi szukających sposobu na aktywne spędzenie czasu.

 

Głuchołazy przyciągają

Jak przyznaje Roman Sambor, z-ca burmistrza Głuchołaz, to atrakcja turystyczna, która skalą sięga na całą Opolszczyzną, a także poza nią. – To jedyne takie ścieżki na Opolszczyźnie. Zaczęły powstawać trzy lata temu. Do tej pory budowaliśmy je wyłącznie z środków własnych. Aktualnie mamy ok. 4 km takich ścieżek, a duże zainteresowanie sprawia, że stawimy na ich dalszą rozbudowę. Przyjeżdżają do nas trenować grupy kolarskie – mówi.

Wiceburmistrz liczy, że rozbudowa sprawi, że wzrośnie zainteresowanie tą atrakcją. – Trasy są usytuowane w masywie Góry Chrobrego, w części zdrojowej, która wypiękniała. To świetne odnowionych parków i ścieżek spacerowych. W połowie tego roku na szczycie Góry Chrobrego ma zostać uruchomione reaktywowane schronisko. W tym miejscu mają się właśnie zaczynać nowe ścieżki. Tu sportowych emocji zaznają przeciętni miłośnicy zjazdu na rowerze, będzie też gratka dla bardziej odważnych i zaawansowanych  – gwarantuje to 350 metrowy czarny odcinek trasy. Już odbywały się u nas lokalne zawody. Po rozbudowie, gdy będzie już łącznie około 6 km tras, pomyślimy o imprezie o większej skali – mówi Roman Sambor.

 

Województwo stawia na sport

Inwestycji gorąco kibicuje marszałek województwa Andrzej Buła. – To świetna inwestycja dla turystów. Cieszę się, że władze Głuchołaz już wcześniej podjęły się inwestycji wiązanych ze ścieżkami. Warto doinwestować coś, co ma perspektywy i bazę stworzenia ciekawego miejsca dla pasjonatów kolarstwa górskiego oraz nowych adeptów. Jesteśmy do tego bardzo przekonani – zapewnia Andrzej Buła. Jak przyznaje, inwestycja wpisuje się w politykę samorządu województwa. – Bardzo brakuje rządowego Funduszu Rozwoju Bazy Sportowej. To coś istotnego, co zostało odebrane województwom. Podjęliśmy decyzję, że ważne dla nas miejsca rozwoju danej dyscypliny będziemy wspierać finansowo. Dofinansowaliśmy m.in. drogę dojazdową do Centrum Szkolenia Olimpijskiego w Zakrzowie w sportach konnych, teraz ścieżki singletrack. Myślę, że będziemy regularnie dbać o rozwój kluczowych dyscyplin – przyznał marszałek.

 

Ścieżki typu singletrack to ścieżki zjazdowe, jednokierunkowe o różnym stopniu zaawansowania, na których można poruszać się wyłącznie po wyznaczonej ścieżce rowerem górskim. Ze ścieżek mogą korzystać rodziny z dziećmi jak i zawodnicy trenujący różne dyscypliny kolarstwa górskiego. Do budowy ścieżek wykorzystuje się materiały dostępne na miejscu (kruszywo, ziemię, drewno), prze co ścieżki są neutralne dla środowiska.

 

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy